pöytää

amatöörääjä

eli on aina ollut kova hinku biljardin perään ja nyt tuli mielee ostaa oma pöytä. mutta tilaa on niin vähän että en pystyisi edes mitään taitettavaa ostamaan vaan kysäisenkin onko missään myynnissä niinkuin "levyä" jossa ei ole ollenkaa jalkoja ja jonka voisi nostaa vain pelin ajaksi tavallisen pöydän päälle mutta olisi kuitenkin ihan kunnon kokoinen?

2

718

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat

      Halvimmalla pääset kun ostat palan lastulevyä mittojen mukaan, sahaat itse pussit ja pistät kangaspäälysteistä muoviputkea reunoille... Ja laatu on melkein yhtä hyvä.

      En voi kuin sanoa, että älä osta. Noilla levyillä, taittopöydillä sun muilla ei ole oikeastaan mitään tekemistä biljardin kanssa. :)

      • snookertuomari

        "En voi kuin sanoa, että älä osta. Noilla levyillä, taittopöydillä sun muilla ei ole oikeastaan mitään tekemistä biljardin kanssa. :)"

        Joo näinhän se on. Ihan hauskaa känniviihdettä niillä voi saada, mutta oikea bilis on vähän muutakin.

        Sen sijaan, että ostaisi normaalin pöydän päälle laitettavan bilispöydän, voisi ostaa bilispöydän, johon saa kannen, niin että se toimii tavallisena pöytänä. Tai voi tehdä kannen itse. On selvää, että tällainenkaan pöytä ei täysin vastaa oikeaa bilispöytää, sillä vaikka huippupöydälle tekisi tämän kannen, muu käyttö helposti vie sen pois vaaterista tai vahingoittaa verkaa. Mutta kuitenkin, jos tällaisen kivipöydän hankkii ja hyväksyy sen, että se pöytä on sitten juuri siinä mihin se on kerran laitettu, voi tällainen pöytä tuoda taloon oikeeta bilistä ilman varsinasita uuden tilan tarvetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      79
      10311
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6285
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    6. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      94
      5817
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5153
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    Aihe