Ratsastelen hevosella joka ei "halua" laukata, en ole löytänyt ongelmaan mitään järkevää syytä... Ravia se menee tosi upeasti ja kootusti kantaen itsensä, mutta laukka hyytyy aina raviin... Kyse ei voi olla puhdin loppumisesta koska kun tämä poni näkee juoksutuspiiskan niin sillon mennää ja lujaa :) onko teillä ollut samanlaisia ongelmia ja miten ne on ratkaistu?
ongelmana laukkaaminen?
10
3509
Vastaukset
- laukkaaminen
Voihan se olla yksinkertaisesti laiska. Katsoo että tartteeko tuon kanssa suostua laukkaamaan vai ei, voi siis olla testaamistakin.
..poni kuitenkin ravaa innokkaasti, niin kyse tuskin on laiskuudesta, laukka on hevoselle fyysisesti kevyempää kuin ravi.
Kyse voi olla siitä että hevonen ei osaa kantaa laukassa itseään, tai sitten vaan itseään ratsastajaa. Tai sitten se voi olla kipeä jostain.. Monesti näissä tapauksissa hevonen ei mielellään laukkaa. Jos kyse on kantavuus ongelmasta, niin laukka on monesti hätäistä tai rynnivää pikku pätkä, ja hiipuu sitten raviksi.- ???
Estetunneilla poni laukkaa tosi hyvin koska tykkää mennä esteitä mutta en voi tajuta miksi se ei voi koulutunneilla laukata samalla tavalla :/
??? kirjoitti:
Estetunneilla poni laukkaa tosi hyvin koska tykkää mennä esteitä mutta en voi tajuta miksi se ei voi koulutunneilla laukata samalla tavalla :/
...se estetunnilla koko ajan hyvin, myös ympyrällä, vai vaan estettä kohti ja sen jälkeen...?
- ???
MissSnape kirjoitti:
...se estetunnilla koko ajan hyvin, myös ympyrällä, vai vaan estettä kohti ja sen jälkeen...?
ihan niin kauan suostuu laukkaamaan kun ratsastaja haluaa... Ilmeisesti se pitää estetunneista :)
??? kirjoitti:
ihan niin kauan suostuu laukkaamaan kun ratsastaja haluaa... Ilmeisesti se pitää estetunneista :)
..=)
Onhan estetunnit vauhdikkaampia muutenkin.
Oma hevoseni ymmärtää laukka-avut maastossa, mutta kentällä ei ole koskaan kuullutkaan. Tosin laukka on vielä epäkypsääkin.. =)- sh...sh.
??? kirjoitti:
ihan niin kauan suostuu laukkaamaan kun ratsastaja haluaa... Ilmeisesti se pitää estetunneista :)
käyn ratsastamassa yhdellä tallilla. Tykkään mennä Tipsu nimisellä welsh cobilla. se väri on musta ja valkoinen pieni tähti otsassa. Se on super kiltti ja nostaa laukat tosi helposti. Se on vähän itseppäinen tunnilla ja oikoo päädyt mutta saan sen aina menemään sen tunnilla päädyistä.
- Pikku Rinsessa
Meidänkin ratsastus koululla on hevonen joka ei laukkaa ollenkaa toiseen suuntaan. Tämä johtunee siitä että se kyllä yrittää mutta sillä ottaa selkään se laukka niin kipeää ettei se pysty =(
- Anonyymi
Minulla myös sama ongelma.... Hevonen menee ravissa tosi kivasti ja liikkuu halukkaasti. Sitten kun yrittää nostaa laukan niin ei onnistu. Hevonen tänään pysähteli eikä edes halunnut liikkua. Sen jälkeen kun vihdoin sain sen liikkeelle se otti otti vain muutaman askeleen laukkaa ja meni takaisin raviin. Joskus se onnistuu... Mutta en ymmärrä mikä ongelma siinä laukkaamisessa yleensäkin on. Onko se hevoselle jotenkin epämukavaa? Vai onko syynä jokin muu? Muuten hevonen mielestäni liikkuu oikein kivasti eikä mitenkään vinosti.
- Anonyymi
Jos hevonen tosiaan ravaa reippaasti tukin on laiska. Epäilen hieman sitä ettei ole saanut laukattua ikinä kunnolla ja sitä myöten se jäänyt vähän niikuin oppimatta tai ei vain saa kannettua itseään laukassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834423Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243038Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt362850Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162615Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172499Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122248Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka352130- 132024
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142005Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281707