Tiedän, että miesten iho on erilainen kuin naisten, mutta onko sillä todellisuudessa niin suurta eroa käyttääkö naisille, vai miehille suunnattuja tuotteita.
Tuli vaan mieleen kun kosmetologini on suositellut naisille tarkoitettuja tuotteita joita sitten olen ostanut ja käyttänyt. Voiko kosmetologi olla väärässä ja tarvitsisin miehille suunnattuja tuotteita? En kuitenkaan usko...
Terveellisen syömisen vaikutuksesta ihon laatuun olisin myös kiinnostunut, että kuinka suuri merkitys sillä onkaan. Mitkä ovat ne vitamiinit jotka auttavat ihon kuntoon. Entä mitkä asiat ylipäätänsä vaikuttavat ihoon jotenkin? Nukkuminen, liikunta...
Itselläni on rasvainen ihotyyppi, joten se vaatii aika paljon hoitoa. Ilmeisesti sisäisesti pitäisi olla myös puhdas, mutta miten pystyn välttämään haitallisten aineiden pääsyn sinne, tai mitä ne haitalliset asiat ovat?
Ihonhoito tuotteista ja muuta siihen liittyvää
5
1118
Vastaukset
- Sambah
Niin ja olen nyt reilu kuukauden syönyt suht terveellisesti (vältellyt suolaa, sokeria ja rasvaa), sekä urheillut sopivasti. En ole juonut alkoholia pitkään aikaan ja tupakan polton lopetin reilu kuukausi sitten.
Siltikin ihooni ilmestyy kokoajan pieniä finnejä ja ihonväri on vähän epätasainen. Välillä käytän hieman peitepuikkoa tämän takia. Joka aamu ja ilta puhdistan laadukkailla tuotteilla, sekä kosteutan yöksi ja päiväksi. 1-2 kertaa viikossa käytän kosmetologin suosittelemaa eräänlaista pika-kasvonaamiota.
Olisiko jotain vinkkejä kenelläkään? Ihan mitä vaan.- vaikuttaa
Jos olet nuori ja ihosi ongelmat on hormonaalisia eli talineritys on kiihtynyt, niin eipä siihen auta muu kuin "vanheneminen". : )
Vasta sitten kun sun keho on päässyt tasapainoon, loppuu se finnienkin muodostuminen.
Säännöllinen puhdistus, liikunta ja terveelliset elämäntavat helpottaa ihoakin pysymään kunnossa, mutta ei nekään poista ongelmaa, jos se on hormonaalinen. - Sambah
vaikuttaa kirjoitti:
Jos olet nuori ja ihosi ongelmat on hormonaalisia eli talineritys on kiihtynyt, niin eipä siihen auta muu kuin "vanheneminen". : )
Vasta sitten kun sun keho on päässyt tasapainoon, loppuu se finnienkin muodostuminen.
Säännöllinen puhdistus, liikunta ja terveelliset elämäntavat helpottaa ihoakin pysymään kunnossa, mutta ei nekään poista ongelmaa, jos se on hormonaalinen.Otsikossa on ikäni. Tuntuu vähän siltä, että vanhenemisella ei ole ainakaan vielä ollut merkitystä ihooni. Välillä iho on ollut parempi ja välillä huonompi...
- siitä syystä
että hinkkaat sitä niin kovasti? Ja että lyöt siihen keinotekoisen rasvakerroksen sen sijaan että antaisit ihon oman rasvan nousta luonnollisella tavalla ihon pintaan?
Iholääkäriltä saisit ohjeet puhdistaa kasvosi apteekin puhtailla tuotteilla: miedosti happamalla liuoksella (Lactacyd ym.) ja hoitaa kosteutus vain tarvittaessa pH-tasapainotetulla perusvoiteella (Humektan ym.) ja iho-oireiden päälle paikallishoitoa (Sibicort hydrokortisoni ym.).
Kosmetologi on kosmetologi ja myy provikalla tuotteitaan. Ihon tarpeet tulkitaan siitä näkökulmasta toisin. Kokeilemalla tietysti näet, kummasta näkökulmasta ihosi hyötyy paremmin. - Sambah
siitä syystä kirjoitti:
että hinkkaat sitä niin kovasti? Ja että lyöt siihen keinotekoisen rasvakerroksen sen sijaan että antaisit ihon oman rasvan nousta luonnollisella tavalla ihon pintaan?
Iholääkäriltä saisit ohjeet puhdistaa kasvosi apteekin puhtailla tuotteilla: miedosti happamalla liuoksella (Lactacyd ym.) ja hoitaa kosteutus vain tarvittaessa pH-tasapainotetulla perusvoiteella (Humektan ym.) ja iho-oireiden päälle paikallishoitoa (Sibicort hydrokortisoni ym.).
Kosmetologi on kosmetologi ja myy provikalla tuotteitaan. Ihon tarpeet tulkitaan siitä näkökulmasta toisin. Kokeilemalla tietysti näet, kummasta näkökulmasta ihosi hyötyy paremmin.Ehkä hoidan liikaa ihoani. Se ei ole oikeastaan koskaan sellaisessa tilassa etteikö siinä olisi kosteusvoidetta.
Kalliiseen kosmetiikkaan mulla on mennyt satoja euroja ja nyt vaikuttaa siltä, että ihon laatu olisi vähän parantunut, mutta ei vieläkään sellainen kuin haluaisin sen olevan. Pieniä finnejä ilmestyy liian usein ja pieniä näppyjä myös vähän on.. auringonotto on vaikuttanut ihoon positiivisesti, mutta tiedän ettei se poista itse ongelmaa ja on ne epäpuhtaudet siellä edelleen.
Iholääkärille pitäisi varmaan mennä. Jotenkin luotan siihen varmaan kuitenkin enemmän kuin kosmetologiin. Tosin taas kohta ajattelin käydä ihon puhdistuksessa...
Taitaisi olla parasta käydä siellä iholääkärillä, mutta sen voisin tehdä vasta tossa alku syksystä... mikäli tämä ongelma edelleen on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1076788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3826428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei623223Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521172728Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082360- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341535Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247