Opettajat mussuttaa!

coolulainen melkein lomalainen

Oltiin tässä yks päivä koulun opettajien huoneessa, siinä odotellassa tutkittiin sitte opettajien ilmotustalua. Siinä oli lappu missä luki kouluruoan hinnat per kg. Oli keittojen ja perunoiden hintoja. Sitten listan alapäässä oli suolaiset leivonnaiset, makeat leivonnaiset, pullat, pitkot, täytekakut sun muut!!! Ihmeteltiin vaan, että mihinköhän ne katoaa kun ei ruokalaan edes ehdi.Ei ihme että opettajat viihtyy opettajien huoneessaan :D . Kyllä sen jo tiesin että niillä siellä pullaa on,mutta niin paljon kaikkia eri leivonnaisia. !!!

6

3046

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ~~ope~~ kohta lomalainen

      OPettajilla lienee teidän koulussa mahdollisuus tilata ruoantoimittajan kautta leivonnaisia itselleenkin. Tällainen mahdollisuus on ainakin meidän koulussa, eli jos on tiedossa vieraita viikonlopuksi, ope voi tilata leipomosta täytekakun tms. ja maksaa siitä ko. listasssa olevan hinnan. Tuote tuodaan koululle ja sitä ei open tarvitse enää lähteä mistään hakemaan. Kätevää ja helppoa. Ei opettajanhuoneessa niin usein ole mitään mussuteltavaa, jo jos onkin niin siinäpä oiva syy teidän koululaisten suuntautua isona opettajan ammattiin, tulee ne itse hankitut pullat opettajanhuoneessa siinä sitten luontaisetuna. :)

      • tätä

        se tarkoittaa. Eli eräänlainen "pitopalvelu".


      • siis meillä

        ne tilatut leivonnaiset teki ihan keittiöhenkilökunta siinä oman työnsä ohessa..ei niitä mistään tilattu..


    • turha valittaa

      Vaikka niitä leivonnaisia olisi teillekin, niin eihän neKÄÄN teille kelpaisi kun oppilailla on tapana valittaa koulutarjoiluista. Vai onko kyse siitä, että tavallinen kouluruoka ei maistu vaan pitäisi olla juuri näitä pullia sun muita herkkuja????? Pyydä äitiäsi leipomaan ja huolehdi itse vain siitä että kouluruoka(kin) maistuu.

      • normaali koululainen

        kts. omaa tilannettasi ennenku alat valittaa


    • kauheaa?

      Opettajatkin voivat ostaa omilla rahoillaan ihan mitä haluavat. Vaikka sitten keskuskeittiöltä/pitopalvelusta/leipomosta tilattuja leivonnaisia.

      Tähän täyttisi heti saada muutos! Kaikki opettajat heti pullan ostokieltoon!

      P.s. Tietäisit vain, että mitä esim. Kelan-toimistoissa syödään...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      57
      3803
    2. 46
      3197
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      153
      2959
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      44
      2850
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2426
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1931
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      24
      1925
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      128
      1796
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      89
      1249
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1190
    Aihe