Oletko 100% RAAKA?

cherryhoney

Kuinka moni taalla noudattaa 100% raakaa ruokavaliota?

Mita syot jouluna?

Aloitin 2 viikkoa sitten taydellisen raan ruokavalion ja ensimmainen ajatus joka juolahti mieleen oli se etta mita voin syoda jouluna?

Heh..

11

1629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kommentoijja
    • ,,,,,,,,

      Sehän on paras jouluruoka, oikeastaan ainoa, joka maistuu hyvälle ( raaka piparkakkutaikina)

      • cherryhoney

        En tajunnutkaan etta voi syoda raakaa piparkakku taikinaa..voiskohan tehda raakoja pipareita kuivattamalla?


    • syöppö

      eikö olisi parempi ensin miettiä, mitä syöt juhannuksena ? ?

      • voikukkia

        voikukkaa, horsmanlehtiä jne.
        Villivihanneksista saa siihen aikaan hyvän salaatin.


    • hirssi

      No luultavasti kun pääset jouluun asti kypsentämättömällä rualla et luultavasti kaipaakkaan mitään perinteisestä joulupöydästä. Sinun makuaistisi muuttuu jo puolenvuoden jälkeen erilaiseksi ja perinteinen ruoka maistuu ällöltä mömmöltä.
      nimimerkillä kokemusta on!

      • cherryhoney

        Niin vahan arvelinkin. Yritin eras paiva syoda keitetyn kananmunan ja se maistui todella mauttomalle, ihan erilaiselle kuin muistin..

        Jouluna voisi varmaan syoda ainakin pahkinoita ja rusinoita..


      • Josuli
        cherryhoney kirjoitti:

        Niin vahan arvelinkin. Yritin eras paiva syoda keitetyn kananmunan ja se maistui todella mauttomalle, ihan erilaiselle kuin muistin..

        Jouluna voisi varmaan syoda ainakin pahkinoita ja rusinoita..

        Meillä on aina jouluna luumuja, eli niitäkin voit syodä. Tee erilaisia salaatteja. Oletko yrittänyt etsiä netistä elävän ravinnon ohjeita? Kokeileppa englanninkielellä. Loydät varmaan enemmän. (Esim. raw food recipes, raw christmas tms)


    • Semivege

      Olen koettanut totaalista raakaruokavaliota joitakin vuosia sitten. Söin sillä tavoin ehkä vajaan vuoden. Yhteensä harjoitin raakaruokavaliota noin 70% tehoilla noin kaksi ja puoli vuotta.

      Kokemukset jäivät ristiriitaisiksi. Paras fiilis itselle jäi lopulta 50/50 meiningistä. Huomasin selvästi, kuinka olo kehnontui ilman raakaa ravintoa, mutta sama tapahtui silloinkin kun lähestyin 100 prosenttia. 100 prosentin elämäntavassa oman syömisen tarkkailu ottaa niin suuren osan, että sen aiheuttama stressi ja kontrolloimisen tunne syö hyödyt jotka raakaravinnosta muuten saisi.

      Eli vaikka kunnioitan raakaravintoa ja olen oppinut sen harjoittamisesta paljon elämästä, lopulta on parempi syödä pizzaa ystävien kanssa, kuin syödä hedelmiä yksin kotona. :-) Jos on pakko valita jompi kumpi... tämä on tietenkin kärjistys.

      Nykyään noudatan nyrkkisääntöä, että terveellinen ruoka, josta puolet raakana ja puolet kypsennettynä, sopii minulle. Minusta jokaisen kannattaa kuunnella itseään ja omaa vatsaansa. Myös mielialaa kannattaa tarkkailla, koska ravinto vaikuttaa välittäjäaineisiin.

      PS. Minusta ei ole mitään järkeä syödä piparkakkutaikinaa raakana. Eihän se ole terveellistäkään. Olin tätä mieltä silloinkin kun aktiivisesti harjoitin tätä ruokavaliota. Eikö voi sitten kokonaan luopua piparkakkujen ajatuksesta, mikäli valitsee raakaravintoelämäntavan? Itse herkuttelin pähkinöillä ja siemenillä, joita liotin yön yli ennen syömistä. Niistä tulee mukavan mehukkaita ja rapeita.

      • cherryhoney

        Totta etta 100% raaka elama on vaikeaa. Tosin olen itse huomanut etta kun on syonyt korkeasti raaka pitoista ravintoa muutaman viikon niin elimisto alkaa hylkia kypsennettya ruokaa. Esim. Soin pienen annoksen couscousta ja seuraavana paivana oli vatsavaivoja ja todella uupunut olo. En siis tieda voinko enaa syoda kypsennettya ruokaa. Kun syon pelkastaan raakaa niin olen super terve eika mitaan vasymysta tai vatsa ongelmia.


      • Semivege
        cherryhoney kirjoitti:

        Totta etta 100% raaka elama on vaikeaa. Tosin olen itse huomanut etta kun on syonyt korkeasti raaka pitoista ravintoa muutaman viikon niin elimisto alkaa hylkia kypsennettya ruokaa. Esim. Soin pienen annoksen couscousta ja seuraavana paivana oli vatsavaivoja ja todella uupunut olo. En siis tieda voinko enaa syoda kypsennettya ruokaa. Kun syon pelkastaan raakaa niin olen super terve eika mitaan vasymysta tai vatsa ongelmia.

        Reaktiosi voi johtua siitäkin, että Couscus on vehnää, ennemmin kuin siitä, että se on kypsennettyä. Viljoissa on nimittäin eroja ja sille herkistyy raakaruokavaliolla.

        Itse välttelin vehnää, mutta koin keitetyn hirssin ja tattarin hyviksi tasapainottamaan elimistöä ja helpottamaan energiansaantia. Niistä ei tule pöhnä olo.

        Ennen lähti urheillessa rasva kävelemään. Lienee energisemmän tuntuista syödä niukasti ja elää polttamalla varastoitua rasvaa. Meikäläisen paino ei pitkällä tähtäimellä pysynyt yllä, vaikka söin hulluna avokadoja, mehustin porkkanoita ja idätin ituja kaksin käsin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2274
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2030
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1973
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1670
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      66
      1582
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      193
      1509
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1241
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1124
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      80
      1110
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1083
    Aihe