olin tossa muutama viikko sitten pakosta kirkossa ja ajattelin, että tällä kertaa kuuntelen saarnan tarkkaan. En voi käsittää miten pappi ihan tosissaan väittää, ettei uskoa voi olla ilman seurakuntaa. Ja tämän lisäksi ihminen voi pelastua ainoastaan vain seurakunnan avulla. Ollaanko jo kirkon piirissä näin epätoivoisia, että aletaan pelottelemaan ihmisiä tälläisellä asialla?? Itse olen kirkosta eronnut ja minua ei siihen instituutioon enää saa liittymään kirveelläkään. Oma uskoni on oma asiani ja siihen tuskin tarvitaan kirkkoa.
Omituinen saarna papilta
4
498
Vastaukset
- gjjfg
Kirkko kyllä kuolee pois aikanaan. Ei uskonnon harjoittamiseen kirkkoa tarvita.
- Lev Trotskij
pelotteluun. Katsoi kristinuskoa ihan miltä kannalta tahansa. Joko pelastut vain uskon kautta,
teet sitten mitä vaan eli vaikka kuinka oikein tekisit, niin vain uskon kautta tai sitten tekojen
kautta. Ota niistä nyt sitten selvää. tarkoitettu uskovan suojaksi matkalla taivaan kotiin. Jos joku pärjää ilman seurakuntayhteyttä, niin hänellä on vapaus vaeltaa niin. Usko Jeesukseen pelastaa iankaikkiseen elämään. Usko on Jumalan Pyhän Hengen lahja jokaiselle sitä haluavalle.
- Nennette
Jeesukseen uskovat muodostavat Kristuksen ruumiin, jossa Kristus itse on pää. Me Jeesukseen uskovat olemme Morsiusseurakunta. Jotta usko voi säilyä ja vahvistua, tulee tutkia ja lukea Raamattua (sillä ei ihminen elä ainoastaan leivät vaan jokaisesta sanasta, joka Jumalan suusta lähtee) ja olla yhteydessä muihin Jeesukseen uskoviin. Tällainen pienikin ihmisryhmä Jeesukseen uskovia voi muodostaa ns. seurakunnan. Suomen ev.lut.srk yms. helluntai-srk:t ja vapaaseurakunnat ovat rekisteröityjä yhdistyksiä, siis ihmisen itsensä luomia järjestöjä, joilla ei periaatteessa tarvitse olla mitään tekemistä uskon kanssa. Ne ovat uskonnollisia yhdyskuntia, joissa on sekä että ihmisiä liittyneinä niihin. Oma henkilökohtainen usko ja suhde Jumalaan on kaikkein tärkeintä. Jumala näkee ja tuntee sinutkin tällä hetkellä. Ole vapaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2511454Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa524023Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1163227Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1632537Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1072276Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2061855Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3121110Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta18895- 62885
Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143815