Olen aloittanut aktiivisen liikkumisen noin vuosi sitten... Ja tänä keväänä olen ottanut ohjelmaan myös juoksemisen. Se vaan ei tunnu onnistuvan, ei sitten millään. Penikkatauti iskee heti. Ei tarvi kuin vetää hieman rankempi kävelylenkki niin johan alkaa sääriin sattua aivan tajuttomasti. Kunnon lenkkaritkin olen jo hankkinut mutta ei.. Mikä avuksi?
Mikä avuksi penikkatautiin?
Nainen 27
3545
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
no voi höh! Mä ehdottaisin että venyttelisit pohkeita ja säären etuosan lihaksia runsaasti muutaman kerran päivässä...jos kävely/juoksu tuntuu pahalta niin kannattaa olla viikko rasittamatta ja vain venytellä...saattaa myös olla että jalkojesi lihakset eivät ole vielä tarpeeksi vahvoja juoksemiseen ja kipeytyvät siksi helposti...eli suosittelen muutamanpäivä lepoa ja venyttelyä,sen jälkeen pikkusia lenkkejä tuntemusten mukaan...jos lenkkelilet penikkatautisena voi lihaskrampit aiheuttaa marssimurtuman jalkaan...niin ja tarkista vielä askelluksesi.ettei ole turhaa jännitystä etureidessä :) tsemppiä!
Varmista että kengät tosiaan ovat kunnolliset ja sopivat sinulle, vaikka jossain askelklinikalla. Venyttelyn lisäksi voit lenkin jälkeen pistää jääpussin säärien päälle vaikka vartiksi, jonka jälkeen mobilattia tai voltarenia. Itse kamppailin penikkatautia vastaan aikoinaan ja tällä tavalla sen päihitin.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=109&conference=4500000000000517&posting=22000000019611034#22000000019611034
Ja lue linkit läpi niin tiedät enemmän penikkataudista.