Luin aiemmasta viestistä kuun vakauttaneen maan pyörimistä. Tämä lienee edesauttanut elämän säilymistä ja kehittymistä maapallolla.
Kuu kai myös siivoaa liikoja meteroreja mäiskimästä pölyä yläilmakehään.
Onko muitakin mekanismeja joilla kuu vakauttaa maapallon oloja?
Olisiko peräti maankaltaisen elämän edellytys ison kiertolaisen (/kaksoispalaneetan) läsnäolo?
t.T.
Kuu kai myös siivoaa liikoja meteroreja mäiskimästä pölyä yläilmakehään.
Onko muitakin mekanismeja joilla kuu vakauttaa maapallon oloja?
Olisiko peräti maankaltaisen elämän edellytys ison kiertolaisen (/kaksoispalaneetan) läsnäolo?
t.T.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Maa-Kuu -kaksoisplaneettana aiheuttaa Maan ympärille myös voimakkaan magneettikentän, joka toimii näkymättömänä suojakilpenä Auringosta tulevia varautuneiden hiukkasten myrskyä vastaan.
Näillä tiedoilla ja näillä elukoilla ei elämä Maassa olisi mahdollista ihan avaruussäteilyn takia, jos Kuu yht'äkkiä päättäisi häippästä, niinkuin se teki legendaarisessa televisiosarjassa Avaruusasema Alfa. :D
Kuu aiheuttaa vuoroveden eli meren pinnan nousun ja laskun kahdesti vuorokaudessa. Loivilla rannoilla jää paljon merieläimiä kuivalle maalle aina meren pinnan laskiessa. Se saattoi edesauttaa elämän siirtymistä merestä maalle.
Kuu valaisee yöllä, se helpotti ihmisten elämää jonkin verran ennen keinovalon keksimistä.
Kuu edesauttoi tähtitiedettä. Ilman Kuuta aurinkokunnan rakenne olisi melko varmasti pysynyt kauemmin tuntemattomana ihmisille. Kuun ansiosta esim. aurinkoa on pystytty tutkimaan tarkemmin auringonpimennysten aikana.
Kuu houkutti ihmisen matkustamaan sinne 1960-luvulla. Kuulentojen ansiosta tekniikka kehittyi ja tehtiin monia uusia keksintöjä. Eli ilman Kuuta ja kuulentoja olisi tekniikkamme tällä hetkellä jonkin verran alkeellisempaa.
Kuu tulee tulevaisuudessa auttamaan ihmistä matkalla muille planeetoille.
mutta Kuussa ei edelleenkään olla käyty - ainakaan nyky-ajan ihmiset. Saati sitten 60-luvun.
Salkkaripalsta huuhaa-uskovaisille on tuolla:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000580&subcat=992
Lisää palstoja hihhuleille on tuolla:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003
Logiikkasi on vähän samanlaista kuin että: "Naula päässäni suojaa hiuksiani parturilta..." (heh)
Jos kuuta ei olisi niin elämä olisi vain kehittynyt erilaiseksi.... Eli jos naulaa ei olisi päässäsi, niin olisit tottunut olemaan ilman sitä...
>Jos kuuta ei olisi niin elämä olisi vain
>kehittynyt erilaiseksi
Tai sitten elämää ei EHKÄ olisi kehittynyt maapallo lainkaan.
Tätä halusin pohdittavan, logiikassa ei mitään vikaa. Asenteissa joillain voi olla.
t.T