Kaikki puhuu että trampoliinit aiheuttaa murtumia ja ne on vaarallisia ... Mä en vaan tajuu että miten joku saa vaikka käden murtumaan hyppiessä ... Itelleni ei oo tapahtunu mitään isompaa ,mitä nyt hommannu koko vasemman kyljen kattavan mustelman ... Sitt kerran laitettiin petangue palloja siihen trampoliinille ,niin menin siihen hyppimään ja sain suoraan poskeen metallisen pallon ,poski mustan vk:n.Sen jälkeen ei oo sattunu yhtään mitään ... Niin kertokaa ihmeessä miten saa murtumaan käden ,ei siis sillä että haluaisin ,mutta kiinnostaa tietää =)
Trampoliinit muka vaarallisia ?!
13
2009
Vastaukset
- carbonfan
Ehkä sen käden sais murtumaan, kun ei osais hyppiä ja hyppäis mahdollisimman korkealle, ei hallitsis hyppyä ja tulis alas sivuttai vaikka reunalle tai käsi taittuis jotenkin. Minun isällä on murtunu jalka kun se tuli silleen ikävästi alas. Itelläki tullu sillälailla alas, mutta ei käyny muutaman minuutin kipua pahemmin.
- tramppa
Mikäli yksin hyppi ja maltilla tai taidolla ei mitään satukkaan.
Silloin kun on useampi hyppijä trampan rytmi ei osu hyppijän rytmiin voi lentää ulos tai toista kohti mutta sehän onkin kiellettyä.
Sinä tuskin ymmärrät niin monimutkaista ajatusta kuin turvallisuus sillä tuo petankkikuulatemppusi kertoo sinusta kaiken.- olisko
hypijästä kiinni:D oon itekki (tehdessäni 360' backflippiä) pienessä kajlassa, tulin jaloillee alas sivupemusteelle ja siitä suorilta selällee maahan:D ei ees lähteny ilmat;)
- freerunning
"Älä tee minkäänlaisia kuperkeikkoja äläkä missään nimessä voltteja, ne voi aiheuttaa vakia vammoja tai jopa kuoleman." jne. jne siis miten 'elvetissä sä voit kuolla trampalla!? Nii ja käden ei saa varmaan muuten murtumaan kun tippumalla trampalta pois tai sen reunalle.
- ***
Mitään ei oo koskaan trampalla mulle sattunut. Ainoastaan aina välillä jos laskeutuu huonosti nii polvi menee kipeäks n. viikko. Sattuu kävellessä, hyppiä ei voi eikä juosta. Välillä voi käydä niin että kipeäpolvinen jalka pettää alta. Onneks on ohimenevää.
- lsadubvlkaubvd
Kyllähän sitä kuolla voi, jos tulee pää eellä alas tosi huonosti tai saa sydärin =) Itelleni ei oo sattunu muuta ku voltin jälkeen tulin pahasti selälleen ja selkä oli viikon niin kipeänä ettei pystyny tekemään juuri mitään ja kerran on tullu itellä hammas huulesta läpi ku harjottelin volttia ja otin polvista kiinni ja tulin alas huuli hampaitten välissä ja polvi osu leukaan=)
- Möömpöö
*** kirjoitti:
Mitään ei oo koskaan trampalla mulle sattunut. Ainoastaan aina välillä jos laskeutuu huonosti nii polvi menee kipeäks n. viikko. Sattuu kävellessä, hyppiä ei voi eikä juosta. Välillä voi käydä niin että kipeäpolvinen jalka pettää alta. Onneks on ohimenevää.
kyllähän ihan muutenkin voi loukata niinku esim pyörällä tai jäädä auton alle tai jtn. et miks sitä asiaa pitää vouhkota???!!!
- x-apina
se riippuu vähän siitä mitä tekee ja miten ses osaa... käsi murtuu yllättävän helposti jos sattuu tulleen semmone tilanne... vaan kannattaa tehä semmosia temppuja mitä ossaa eikä yrittää suoraan jottai korkki 1080... taidosta se on kiinni... itellä tuli ranteeseen hiusmurtuma kun hyppäsin, siis ite hyppäsin matalassa asennossa trampalta ja ranne osu maahan aivan vinossa...
- Jänis itte
Yksi hyppi toisen päällä ja kaksi kädessä murtu. Ihme että pelastu. Onki kumma etä ei sattu parempi. Aina pitte syynistä että ei vino eessä. On paljo pare olemas huolellinen.
- kenkuruuu
Kandeis ehkä hommaa turvaverkko ettei telo itteensä. Pieni hinta siitä ettei luut pauku.
http://trampoliinit.hyperkauppa.com/categories/1/Turvaverkot.html - Samaa mieltä ;D
Mielestäni trampoliinit eivät ole vaarallisia, jos niitä osaa käyttää oikein. Eli olen täysin samaa mieltä kanssasi. Käsi murtuu tai katkeaa usein suorasta ja kovasta iskusta, joka syntyy esim. käden päälle kaatumisesta, trampoliinista tippumisesta ( kädelleen ), tai käden osuessa kovaan esineeseen kovalla paineella, esim. seinään, oveen tai ihan mihin vain. Murtuma voi syntyä myös nurmikolle kaatuessa, tai luistellessa, jos ottaa kädellä vastaan, ja isku on kova, sekä suora. Laita trampoliiniisi verkko, niin luusi pysyvät ehjinä ;D.
- Hohhoijjaaaaaaaaaaaa
Niin. Ei trampoliini varmasti ole kamalan vaarallinen mutta kyllä siihen tiettyjä riskejä sisältyy. Niinkun sisältyy muunmuassa ruuan syömiseenkin ja autolla ajamiseen.
vanha topic mutta trampalla voi kuule vaikka halvaantua jos tulee huonosti niskalteen tai niin että selkä taittuu pahasti ja murtumia sattuu kun ei hallitse omia temppuja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15214486Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408326Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486072SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1695677Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124447HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.694317Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm544068Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263975"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153730Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713