Timanttinen tuoli

Tässä kirjoittamani artikkeli siitä mihin Mooren laki on johtamassa.

http://www.lintukoto.net/agora/kirjoitus.php?id=370
3334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mooren Laissa on vain yksi huono puoli:

Se ei perustu mihinkään.

Se on samassa mielessä laki, kuin planeettojen sallitut radat, eli näin näyttää olevan tietyllä tarkkuudella, mutta matemaattisia perusteita asialle ei ole. Ei siis ole takeita, että sillä on todellista ennustavuutta, koska sen perusteena toimivat systeemit ovat tuntemattomia. Yksinkertaisesti, se voi olla vain hetkellinen, ainutkertainen ilmiö.

Äkkiä vilkaisten wikissä löytyy kahdenlaista tietoa:
1) Mooren laki olisi voimassa vielä muutaman vuoden.
2) Mooren laki on jo kumottu.

Lisäksi artikkelisi väitti, että Mooren Laki ennustaisi atomikokoisten mikropiirien tulon. Tämä on väärin. Mooren Laki väittää ainoastaan transistorien määrää mikropiirillä. Mikään Laissa ei sano, että mikropiirin transistorien täytyy pienentyä- Päin vastoin, prosessorien koko on ollut kasvussa aina 130 nm viivanleveydestä lähtien, eli prosessorit eivät ole pienentyneet.

Ne eivät edes voi pienentyä loputtomasti. Syy on ihan fyysinen, eli kahden johteen välissä on oltava eriste. Koska mikroprosessorin transistorit tarvitsevat toimiakseen jo teoreettisestikkin tietyn jännitteen (muistaakseni ainakin 0,4 volttia, mutta voin olla väärässä), on eristeen paksuudella sen laadusta riippumatta minimiraja, koska tietty jännite lyö läpi tietystä eristeestä, oli sen atomit järjestetty miten tahansa.

Äänestä

pienenemisellä on rajansa ja se on ainakin yksittäisen atomin mitta per transistori (jollei enemmänkin), joten Mooren laki ei tietenkään voi toimia äärettömiin. Mutta ei kai niin ole edes väitettykkään...

Äänestä
  • "Prosessorin kellotaajuus ei voi nousta yli sadan megahertsin." Näin meille opetettiin sähköpuolella vuonna -94 tai -95.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zimbo1 kirjoitti:

Tässä kirjoittamani artikkeli siitä mihin Mooren laki on johtamassa.

http://www.lintukoto.net/agora/kirjoitus.php?id=370

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu