kummat liikkuu liukkaammin...tarkoitan lähinnä hyötysuhdetta.kummalla tuplapotku sujuu paremmin?
5x80 vai 4x100
fasterman
51253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aivan sama mitkä renkaat on alla, tekniikka on pääpiirteissään sama. Kannattaa ensin opetella tekniikka ja sitten murehtia millä renkailla luistelee.
jos tekniikaa opettlee ensin 80 milimetrin renkaat alla joutuu vieä uudestaan opteelemaan kun vaihtaa 100mm alle. 100mm rullaa ja on parempi liustella.
laakereihin, sitä Valvoline autovaseliinia. mitä hyötyä enää 100 millisistä silloin? missä voi enää tekniikkaa opetella kun olet jo tuolla aikaisemmin mahtikäskylläsi kieltänyt koulutustapahtumista ilmoittamisen täällä?
Jos tekniikan hallitsee, niin renkaan koon muuttuminen ei juurikaan uutta opettelua vaadi ja tästä ei viitsi edes käydä keskustelua, kun et sitä itse tunnu käsittävän. Käyppä vaihtamassa kokemuksia jonkun rullaluisteluseuran harjoituksissa, niin he voivat valaista sinua käytännössä.
uudelleen opetella mitään, jos vaihtaa 80mm satasiin. Kisoissa käytän itse aina 100mm, koska niillä pääsen itse ainakin nopeimmin. (testattu on). Silti käytän myös 5 x 80mm ja 5 x 84mm settiä lenkeillä ja treeneissä aivan samalla tekniikalla. Ja näitä "pienempiä" käytän edelleen, koska ne on joskus ostettu, sopivat jalkaan ja toimivat hyvin. Joskus pitkän rullailun jälkeen voi tulla joku pieni hiertymä, niin seuraavana päivänä voi laitta toiset luistimet jalkaan, koskaan pienet punoitukset jalassassa ei mulla ainakaan osu samaan kohtaan.