ja nyt haluaisin vinkkejä minkälaisia juomia olette marjoista ja hedelmistä saaneet omillanne aikaiseksi. Mitkä ovat lemppariyhdistelmänne ja miksi? Kesällä olisi näille ohjeille taatusti käyttöä.
Ostin tehosekoittimen
mittanauha
71165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...mutta se nyt vaan on hyvää: mansikoita (reilusti, muuten maistuu pelkältä banaanilta) tehosekoittajalla soseeksi, sekaan banaani ja soseutetaan sekin. Kaadetaan sekaan kivennäisvettä tai hiilihapollista lähdevettä ja sekoitetaan vielä hetki. Sokeria tai hunajaa voi laittaa teelusikallisen jos haluaa. Kesällä tuoreisiin mansikoihin ei tarvita sitäkään. Juodaan jääkylmänä isosta lasista pillillä. Näin minä ainakin teen. Kaloreitakaan tässä ei liikaa ole.
tehosekoittimella smoothieksi mustikkaa,vadelmaa ja rasvatonta vaniljajogurttia,namm!!!!kahviloissa laitetaan lusikallinen makusiirappia mukaan,mutta minun mielestäni sitä ei tarvita.kuinka pahaksi tuollainen makusiirappi muuten on??
on juoma, johon tulee jäisiä pakastemansikoita, banaani, maustamatonta rasvatonta jogurttia ja maitoa ja tarvittaessa vähän sokeria. Herkkua! Mansikoiden pitää ehdottomasti olla jäisiä ja myös banaanin voi etukäteen jäädyttää, niin juomasta tulee ihanan kylmää.
Nyt on aika käyttää pakastemarjat pois!
Sekoita rasvatonta piimää, banaani ja mustia viinimarjoja.
Hyvää ja vitamiinipitoista, mitään lisämakeutusta ei tarvita.
Pohjaksi laitan pirtelöihin/smoothiesiin:
- maustamatonta jogurttia
- banaania
- maitoa/mehua
- jääpaloja (vain jos tehosekoittimesi on kestävää laatua)
- leseitä (ruokaisampaan pirtelöön)
Mausteeksi vaihtoehtoisesti:
- mustikat
- kiwi
- mango
Erityisesti kiwin ja mangon kanssa voi laittaa jotain hedelmämehua, joka korostaa hedelmäistä makua. Mustikoiden kanssa käy esim marjamehu.
Aina kun on kiire, teen alkuruoaksi keittoa vihanneksista, jotka keitettynä soseutan, smetanaa nokare päälle yrtinoksa=valmista.
Siis joko kukkakaalia, brokkolia, herkkusieniä, sekavihanneksia,fenkolia tms. maustettuna toisinaan soppavihanneksilla, toisinaan vain sipulilla,mustapippurilla,valkosipulilla.
rasvatonta mansikkajogurttia, mansikoita, banaania ja vähäkalorista mansikkamehukeittoa.