Voiko venytellä liikaa?

juupajoojee

Tiedän, että venyttely ja jooga eivät ole synonyymejä, mutta ajattelin, että tältä palstalta saisi parhaiten vastauksia.

Kysymykseni siis kuuluu: Voiko venytellä liikaa? Jos ei väännä itseään epäluonnollisiin asentoihin / elimistön liikeratojen vastaisesti tai venyttele liian rajusti, voiko venyttely olla haitallista?

Taustaksi kysymykselle. Olen ylipainoinen liikuntakammoinen ihminen, joka kuitenkin saa jonkinlaista tyydytystä venyttelystä ja sitä seuraavasta kehonhallinnan paranemisesta. Elämäntaparemontti on meneillään ja sekä kestävyys- että voimaharjoittelua lisätään pikkuhiljaa (siis hyvin hiljaa). Mutta ajattelin, jos saisin venyttelystä päivittäisen omaa hyvää oloa lisäävän rutiinin, jolloin sitä hyvää oloa ei tarvitsisi hankkia suklaalla. Mutta kun päädyn venyttelemään television ääressä, siinä hujahtaa helposti jopa pari tuntia!

4

1285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • usko..

      En usko että voit venytellä liikaa. Siis jos teet venyttelyt niin, ettei mihinkään satu, niin ei se mitään vahingoita - mieluumminkin päinvastoin. Venyttely on mitä terveellisintä ja hyödyllisintä puuhaa.

      • ...ja pokkaan.

        Siinäpä se tulikin =)


    • veeti venytin

      Olen käyttänyt venyttelyterapiaa jo yli vuosikymmenen. Minulle venyttelyn löytyminen on iso asia.
      Aloittaessani olin melko rapakuntoinen. Lannerangan alue mutta myös hartiat aivan lukossa.
      Olen myös jännittäjätyyppinen mies. Pitkät venyttelyt alkoivat poistamaan kehon jännitystiloja.

      Kysyt voiko venytellä liikaa? En minä ainakaan voi, kas kun "virta" vaan loppuu.
      On mahdotonta ylivenytellä, jos puhti on jo pois.

      Joudun yhä tehovenytyksin oikaisemaan viikoittain notkolannettani, samat olkavarsien suhteen.
      Ne rasittuu, mut on niissä rtg:ssa näkyviä kuluma rappetumaiakin.

      Näin "venyttelyterapia" hoitaa koko kehoa.

      • miranda666

        pitää muistaa että lihas rasittuu myös venyttelystä, ei tosin punttitreeniin verrattavissa mitoissa. mut tuskin kerran päivässä kevyestä venyttelystä haittaa on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe