Suolaista tarjottavaa vegaanille??

Maanantaiksi lupasin ajattelin leipoa jotain suolaista kivaa piirakkaa tarjottavaksi opiskelukavereilleni. Juuri äsken ostoslistaa tehessäni tajusin, että yks meistä on vegaani ja hän aina on omilla eväillään ja niin käy myös maanantaina ellen tarjoa hällekin jotain sopivaa!Höh, kertokaa nyt jokin hyvä suolainen resepti! Kiitos :)
11290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pohja:

1dl maustamatonta soijajogurttia
2dl vettä
3/4dl vehnäjauhoja
1/3dl maissitärkkelystä (voi käyttää myös esim. perunajauhoja, maissitärkkelystä tai soijajauhoa)
1/3tl suolaa
n 50grammaa pakastepinaattia
ripaus mustaapippuria

Täyte:

1rkl öljyä
2tl tomaattipyreetä
(1tl makeaa chilikastiketta tai korvaavaa ainetta)

2dl vettä (lisätään tarvittaessa enemmän)
2dl tomaattimurskaa
1/2 dl kaurakermaa (ei välttämätön)

1,5dl punaisia linssejä
1/2dl soijarouhetta
1dl (basmati)riisiä

1/2 kasvisliemikuutio
1tl garam masalaa
1tl sokeria
1/2dl kaurahiutaleita
reilu 1/2dl cashewpähkinöitä

Sekoita pohja-aineet keskenään, laita leivinpaperia suorakaiteen muotoiseen, korkeahkoon vuokaan ja painele taikinaa siihen.Kuumenna öljy pannussa, lisää tomaattipyree ja chilikastike. Freesaa hetki. Lisää vesi, tomaattimurska, kerma, huuhdellut linssit, soijarouhe ja riisi. Mausta ja keittele hiljalleen kunnes riisi on kypsää. Lisää loppuvaiheessa kaurahiutaleet ja pähkinät. Lisää täyte pohjan päälle, rullaa, anna seistä hetki ja paista 200 asteessa noin 20 min.

Tämä hiemen paremmin selitettynä ja muita reseptejä osoitteessa http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showforum=13

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


almastiina kirjoitti:

Maanantaiksi lupasin ajattelin leipoa jotain suolaista kivaa piirakkaa tarjottavaksi opiskelukavereilleni. Juuri äsken ostoslistaa tehessäni tajusin, että yks meistä on vegaani ja hän aina on omilla eväillään ja niin käy myös maanantaina ellen tarjoa hällekin jotain sopivaa!Höh, kertokaa nyt jokin hyvä suolainen resepti! Kiitos :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu