Onko vauhdilla väliä

Kun puhutaan ihan peruskuntoharjoittelusta, siis joka tapahtuisi suht matalalla 65%-75% sykkeellä, niin onko sillä väliä mikä juoksu/hölkkävauhti on? Siis peruskunnon kohoamisen kannalta? Minä nimittäin laahustan eteenpäin, välillä on pistettävä kävelyksi, ja silti syke pomppii tuossa 75% kieppeille. Kysymys onkin, että onko se nimenomaan tärkeintä, että pysyy niissä oikeissa sykerajoissa, vaikka matka ja vauhti olisivatkin tosi alhaisia??
41036
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuten nimikekin sanoo kyseessä on peruskestävyys. Eli kestävyys tunnista toiseen. Tärkeintä on harjoituksissa se että käytetty aika on aika paljon viikossa/kuukaudessa. Tällä peruskestävyys teholla voi olla harkat vain 30min tai 2t30min, mutta viikossa 2-7 tuntia. Riippuu tilanteesta kuinka kauan ehtii tätä tehdä. Tuntimäärää pitää olla vuodessa 80% kaikesta harkoista tällä peruskunto tasolla. Peruskuntovauhti on sellanen että vauhti ei tunnu pahalta ja voi jutella kaverin kannssa. Eli aerobista. Kuntoilijalla 5-6min kilometrivauhtia. Kävellä saa aina kun vauhti menee liian kovaksi ja tuntuu pahalta.
:)

Äänestä
  • Aika kovalta vauhdilta toi mun korvaan kuulostaa, 5-6min/km. Meikäläisellä hakkaa sydän kyllä jo 85% tai 90% maksimista jos tuota vauhtia pitäisi "PK"t vetää. Kai se vauhti on ihan kunnosta kiinni. Ja vauhtihan muutenkin kehittyy VK-alueella.

    Äänestä

  • Tuo 5-6 min kilsalle on ihan kiitettävä peruskestävyysvauhti, maratonvauhtinakin jo 3h30min-4h13min loppuaikaan tähtäävä vauhti. Itse olen raahustanut 6:30-7:30 min kilsalle vähän fiiliksen ja seuran mukaan.

    Äänestä

  • Raahustaja kirjoitti:

    Tuo 5-6 min kilsalle on ihan kiitettävä peruskestävyysvauhti, maratonvauhtinakin jo 3h30min-4h13min loppuaikaan tähtäävä vauhti. Itse olen raahustanut 6:30-7:30 min kilsalle vähän fiiliksen ja seuran mukaan.

    Ja meikäläinen ajassa 7.30-8.30. Mutta olenkin huonokuntoinen. Itse en asiasta stressaa, vaan juoksen sillä vauhdilla mikä tuntuu hyvältä. Jos kunto kasvaa, niin sitten se vauhtikin kasvaa kuin itsestään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelevää..... kirjoitti:

Kun puhutaan ihan peruskuntoharjoittelusta, siis joka tapahtuisi suht matalalla 65%-75% sykkeellä, niin onko sillä väliä mikä juoksu/hölkkävauhti on? Siis peruskunnon kohoamisen kannalta? Minä nimittäin laahustan eteenpäin, välillä on pistettävä kävelyksi, ja silti syke pomppii tuossa 75% kieppeille. Kysymys onkin, että onko se nimenomaan tärkeintä, että pysyy niissä oikeissa sykerajoissa, vaikka matka ja vauhti olisivatkin tosi alhaisia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu