mulla joskus jää avokado raa-aksi ja osittain liian kypsäksi,on mennyt jo monta avoa hukkaan.Tietääkö kukaan mistä johtuu.
avokado probleema
7
12427
Vastaukset
- Josuli
avokadoa. Se pitaisi olla hiukan pehmea kun ostat sen. Alaka sailyta sita liian kauan vaan syo se aika pian oston jalkeen niin se ei mene pilalle.
- Semivege
Jos ne ovat jo kaupassa syömäkypsiä, on tietysti helpompi jo siinä painelemalla todeta, onko siellä epäilyttävän pehmeitä (tai liian kovia) kohtia kuoressa. Kuorikin usein tummuu niistä kohdin kuin se on pilaantunut.
Mutta koska raakaravinnolla tulee syötyä *paljon* avokadoja, se ei paljon lohduta kun kaupassa on avokadot melkein aina kivikovia. - avokadon
Semivege kirjoitti:
Jos ne ovat jo kaupassa syömäkypsiä, on tietysti helpompi jo siinä painelemalla todeta, onko siellä epäilyttävän pehmeitä (tai liian kovia) kohtia kuoressa. Kuorikin usein tummuu niistä kohdin kuin se on pilaantunut.
Mutta koska raakaravinnolla tulee syötyä *paljon* avokadoja, se ei paljon lohduta kun kaupassa on avokadot melkein aina kivikovia.Niitä ei tosiaan kannata ostaa kaupasta sellasina kirkkaan vihreinä koska sillon ne on vielä liian raakoja ja maistuu ihan puisevilta. Toisaalta jos avokado on jo kauttaaltaan sellanen ruskee ja liian löllö, se myös maistuu öklöltä vaikkei se ookaan siinä vaiheessa vielä varsinaisesti pilaantunu vaan siis ylikypsä. Toki harkintaa voi käyttää, voihan se olla pilaantunukin.
Sillon avokado on yleensä ihan jees ku se on selkeesti kauniin vihree kauttaaltaan muttei siis ihan sellanen hehkuvan kirkkaan vihree, ja tärkeetä on kokeilla siitä kapeestä päästä- jos se on pehmee, niin sillon koko kaado on kypsä. Jos se kapee nuppupää on kova, niin muukin hedelmä on liian kova vielä.
Ja älkää hyvät ihmiset syökö avokaadoja sellasenaan vai laittakaa aina niiden kanssa sitruunamehua tai jotain muuta herkullista kastiketta.
- Semivege
Avokadot kärsivät kolhimisesta, mutta ennenkaikkea kuljetuksen aikana tapahtuneesta paleltumisesta.
Olen mestari tunnistamaan hyvät hedelmät kaupan hedelmäosastolla, mutta avokadoista ei pysty mestarikaan aina tietämään, mikä tulee kypsymään nätisti kotona, mikä taas pilaantuu.
Ja kun avot vielä ovat täysin ällöttäviä pilaantuneina, ja raakana samaten täysin syömäkelvottomia. Niiden täytyy olla juuri täydellisiä. :-)
Mutta vinkkinä, maista niitä isompia ja ohutkuorisempia avokadoja. En muista lajiketta, mutta se on isompi ja ohutkuorisempi kuin Hass. Ne eivät minun kokemukseni mukaan ole läheskään yhtä usein pilalla kuin hassit. Niiden maku on tosin erilainen, se on ikäänkuin vetisempi. Mutta eipä tarvitse heittää roskiin niin usein.- raato2
mikäs olis paras säilytyslämpötila.mulla on aina kesällä keittiön ikkuna auki ja siinä lähellä pidän myös avokadot ja yöllä voi olla näin alkukesästä joskus kylmä.voiskos se kylmettää avot,onko kuin herkkiä viileälle ilmalle.
- Semivege
raato2 kirjoitti:
mikäs olis paras säilytyslämpötila.mulla on aina kesällä keittiön ikkuna auki ja siinä lähellä pidän myös avokadot ja yöllä voi olla näin alkukesästä joskus kylmä.voiskos se kylmettää avot,onko kuin herkkiä viileälle ilmalle.
No en tiedä kuinka kylmä siinä tulee, mutta en usko, että ikkunasta tuleva viileys niitä vahingoittaa.
- Tomaatin ystävä
raato2 kirjoitti:
mikäs olis paras säilytyslämpötila.mulla on aina kesällä keittiön ikkuna auki ja siinä lähellä pidän myös avokadot ja yöllä voi olla näin alkukesästä joskus kylmä.voiskos se kylmettää avot,onko kuin herkkiä viileälle ilmalle.
Kaupoissa asiakkaat puristelevat kypsyvät avokadot pilalle (mustiksi). Avokado on sikäli herkkä, että se kypsyessään saa "vioittuneen" kannan kautta ilmaa "happea" ja tummuu kannasta lähtevän putkistonsa kautta. Se putkisto muuttuu sitkeäksi "langaksi" avokadon sisällä.
Siksi ostan avokadon aina vihreänä "kivikovana". Mielummin pieni kannan osa vielä paikallaan suojaamassa sitä haitalliselta "ilmavuodolta". Ne eivät kypsy puussa vaan alkavat kypsyä vasta kerättyinä. Joudun siis odottelemaan kotona sen kypsymistä päivän tai pari.
Jos se vihreä ei sitten kypsykkään kunnolla, se on joutunut kaupan käsittelyssä jossain vaiheessa liian kylmään. Sellaiseen olen törmännyt jopa Cran Canarialla; se kypsyi n. 1 1/2 viikkoa. Joskus ne vielä kypsyvät epätasaisestikin.
Kypsä leikattu avokado tummuu ilman vaikutuksesta nopeasti. Siksi se suojataan kelmulla. Jos sitä pilkotaan johonkin, eikä heti syödä tummumista hidastaa sitruunan mehu. On olemassa joitakin lajikkeita joita se tummuminen ei haittaa. Siis eivät tummu pilalle.
Kun tuon ne (4 - 5 kpl) raakana kotiin toimin seuraavasti:
Yksi kypsymään huoneen lämpöön (jos ei jo edellisestä erästä ole). Jos huoneen lämpö on alle 20 astetta, kannattaa etsiä jokin kohta jossa olisi n. 22 - 24 astetta. En usko niiden varsinaisesti olevan muuten vedolle tai viileälle arkoja.
Loput jääkaapin ylähyllylle. Eli jääkaapin "lämpimimpään" paikkaan. Kylmä menee aina alas, siksi ylähylly. Jos jo on kypsiä tai puoliksi käytety (kelmussa), nekin säilytetään jääkaapin ylähyllyllä.
Kun sitten tarvitaan lisää kypsiä avokadoja, ne otetaan 1 - 2 vuorokautta ennen tarvetta huoneen lämpöön kypsymään.
Näin kierrättäen kaupasta jääkaappiin ja huoneen lämpöön minulla on aina käyttökelpoinen avokado valmiina.
Avokado maistuu minulle parhaiten ruisleivän päällä, juusto ja kalkkunaviipaleiden
kanssa. Sopii myös hyvin näkkäreihin ja vaaleisiinkin leipiin. En käytä mitään rasvoja. Rasvan korvaa kypsä avokado.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821309Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021098Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä631093Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1631013Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121009Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103963Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68886Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119791- 77735
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121734