ylilyönti mäessä

kljjhhoouyt

mikä on todennäköisin vika, jos ketjuvaihteisen pyörän vaihde ikäänkuin lyö yli, poljin rasahtelee tyhjää eteenpäin, kun jyrkemmässä nousussa polkee raskaammin ? Mitääm ulkoista vikaa ei näy, ketju pysyy rattaalla jne. Voisiko olla se takana oleva rataspakan vapaakytkin kulunut tms? Neuvot olisivat tervetulleita, mistä päästä alan osia vaihtaa.

7

1636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hhghgh

      haittako jos pyöräilyhousut on löysät.vai onko eroa löysillä pyöräilyhousuilla ja tiukilla

      • rasvanäppi

        Ihan mistä tykkää, kunhan persauksessa on pehmusteet. Maastopyöräilijät pitävät enempi löysempiä shortsityyppisiä, kuin tiukkoja.


    • rasvanäppi

      Itsellä oli sama vika ja vaihdoin ketjun sekä takarattaat. Kun takarattaat ovat kuluneet ja ketju väljä, ketju pomppii hampaiden yli kovaa poljettaessa.

    • Halpa vai kallis, en tiedä

      Vaihadapa ketju ja takapakka.
      Etenkin, kun ketju on takapakan pienellä rattaalla, tuota pomppimista tulee, kun ketju venyy ja takapakan hampaaat kuluu.
      Vika varmaankin korjaantuu, kun vaihdat sanomani osat.
      Ja sittenkö kysytään, miten se takapakka irrotetaan?
      Ja miten ketju katkaistaan ja mihin se niittikin tipahti, kun pyöräytin kierroksen liikaa ketjunkatkaisinta?

      • kljjooiu

        joo, pitää vaihtaa. Kyllä katkaisu ja rattaat saa irti, on tullut hankittua sopivat työkalut niille.


    • Rane

      ne ketjut on se heikko lenkki. Kiinanpojan tekeleet venyvät perkeleet.

      Takapakkakin saattaa olla vielä ihan pelittävä ja kaikista puheista huolimatta sitä ei aina tarvitse vaihtaa samaan aikaan ketjujen kanssa.

      Jos ketjujen vaihto ei auta vaivaan niin sitten tietysti vaihdat myös takapakan. Eturattaita en itse ole joutunut vaihtamaan koskaan kulumisen takia...välityksien takia kyllä sitäkin useammin...ja sentään jokunen kilometri on tullut ajettuakin...

    • AIK-92

      Itselläni on cc-pyörä Ultegran osilla. Vanhat ketjut menivät vaihtoon, mutta takapakka (10-s) näyttää vielä melko hyvältä. Uusia Ultegran (CN-6701) ketjuja sovitettaessa mitoitin uudet ketjut vanhojen mukaan. Huomasin, että saman mittaisiksi mitatut ketjut olivat löysemmällä rattaissa. Testilenkillä huomasin, että ketjut "löivät yli" sitä enemmän, mitä löysemmällä ne olivat ja mitä enemmän niihin kohdistui vääntöä, luonnollisesti. Mutta ihmeellinen asia oli se, että sama ilmiö toteutui myös ketjujen ollessa kireällä. Olisiko kenelläkään neuvoja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      139
      1412
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      901
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      723
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      553
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      494
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      461
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      36
      441
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe