Saako rivitalon lasitetulla terassilla grillata,kaasugrillillä?Järjestyssäännöissä ei kyseisestä asiasta sanota mitään.
terassilla grillaus
6
4309
Vastaukset
- lakihan
ei sitä kiellä ja jos taloyhtiön järjestyssääntökään sitä ei kiellä, vastaus on että kyllä saa käyttää kaasugrilliä. Kotona saa säilyttää yhteensä 25 kg nestekaasua, joka käytännössä tarkoittaa maksimissaan kahta 11 kg rautapulloa. Vintillä tai kellarissa kaasupulloja ei saa säilyttää.
- poprilli
ajattelin itsekin,että eiköhän se luvallista ole.Naapurin rouvan ilme vaan pisti miettimään,kun näki grillin terassilla.
Kiitos tiedosta.Grillikesä odottaa.Tervettä varovaisuutta noudattaen. - Hyvä ruoka, parempi mieli
poprilli kirjoitti:
ajattelin itsekin,että eiköhän se luvallista ole.Naapurin rouvan ilme vaan pisti miettimään,kun näki grillin terassilla.
Kiitos tiedosta.Grillikesä odottaa.Tervettä varovaisuutta noudattaen.Eiköhän se naapurin rouvankin ilme siitä muutu, kun tarjoaa tälle kunnolla marinoidun ja kypsäksi grillatun pihvin tai lihavartaan. Kohta tirisee naapurinkin parvekkeella.
- Savustettu lahna
Hyvä ruoka, parempi mieli kirjoitti:
Eiköhän se naapurin rouvankin ilme siitä muutu, kun tarjoaa tälle kunnolla marinoidun ja kypsäksi grillatun pihvin tai lihavartaan. Kohta tirisee naapurinkin parvekkeella.
Kerrostalossa asuvana voin kertoa vähemmän miellyttävän grillauskokemuksen. Ihmettelin taannoin keskellä yötä hirvittävää sytytysnesteen katkua ja savua makuuhuoneessa.
Paikallistin katkun tulevan alakerran parvekkeelta, jossa oli iloisesti roihuava pallogrilli. Koska kukaan ei kuunnellut huutoani parvekkeelta, menin soittamaan alakerran ovikelloa ja nuoripari hämmästeli kovasti sitä, että heidän grillauksensa muka häiritsisi ketään. Heidän huoneistossaan olikin kovin raikas ilma.
Aika laiskaksi on nykyihminen mennyt, kun pihalla oleva grillikatos valmiine puineen ja hiilineen on liian kaukana. Luulisin, että jotain rajaa sentään tässäkin. Toiselle saa muka tehdä sellaistakin, josta itse kyllä nostettaisiin äläkkä. Kyllä kehottaisin ainakin lupaa kysymään, ihan hyvän tavan vuoksi. - poprilli
Savustettu lahna kirjoitti:
Kerrostalossa asuvana voin kertoa vähemmän miellyttävän grillauskokemuksen. Ihmettelin taannoin keskellä yötä hirvittävää sytytysnesteen katkua ja savua makuuhuoneessa.
Paikallistin katkun tulevan alakerran parvekkeelta, jossa oli iloisesti roihuava pallogrilli. Koska kukaan ei kuunnellut huutoani parvekkeelta, menin soittamaan alakerran ovikelloa ja nuoripari hämmästeli kovasti sitä, että heidän grillauksensa muka häiritsisi ketään. Heidän huoneistossaan olikin kovin raikas ilma.
Aika laiskaksi on nykyihminen mennyt, kun pihalla oleva grillikatos valmiine puineen ja hiilineen on liian kaukana. Luulisin, että jotain rajaa sentään tässäkin. Toiselle saa muka tehdä sellaistakin, josta itse kyllä nostettaisiin äläkkä. Kyllä kehottaisin ainakin lupaa kysymään, ihan hyvän tavan vuoksi.Savustettu lahna näytti ohittaneen kysymyksessäni sen seikan ,että kyseessä on rivitalo ja lasitettu terassi...edelleen.Minun pointtini kysymyksessä oli paloturvallisuus ei katku.Jos katkusta puhutaan,tässä tapauksessa katkua tulee varmasti saman verran grillaan sitten terassilla ikkunat auki,tai sitten pihalla.
- Savustettu lahna
poprilli kirjoitti:
Savustettu lahna näytti ohittaneen kysymyksessäni sen seikan ,että kyseessä on rivitalo ja lasitettu terassi...edelleen.Minun pointtini kysymyksessä oli paloturvallisuus ei katku.Jos katkusta puhutaan,tässä tapauksessa katkua tulee varmasti saman verran grillaan sitten terassilla ikkunat auki,tai sitten pihalla.
Kyllähän minä sen tajusin. Ei kai kaasugrillistä tulekaan kuin ruuan haju eikä mitään hirmu savua? Mutta itse ainakin kysyisin naapurilta, että sopiiko grillata. Se ois ihan kaunis tapa. Lasitukset ei muuten kyllä mitään käryjä pidä sisällään.
Monesti tuommoinen pikku juttukin voi rikkoa naapurisovun tai alkaa ainakin kerätä kaunaa, ja sitä alkaa tulla semmosta kyräilyä, jos eivät kehtaa tulla sanomaankaan asiasta mitään.
Kannattaa kuitenkin itse miettiä, haluaisiko sitä katkua omaan huoneistoonsa silloin kuin ei sitä haluaisi.
Kerrostalossa ihmiset tekevät mitä järjettömimpiä asioita, vaikka se on heistä pikku juttu. Joku saattaa puistella mattoja parvekkeella ajattelematta, että alakerran parvekkeella saattaa nukkua vauva vaunuissa, joka saa roskat naamalleen. Yhden kerran seisoin parvekkeella kesää ihailemassa ja yhtäkkiä lävähti yläkerrasta matto päin näköä.
Musta on ihan nätti tapa kysyä lupaa kaikkeen josta naapuri voi pahoittaa mielensä siksi, että häneltä ei kysytty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273633- 412469
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut362314Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72067Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431572- 381559
- 141372
- 1281310
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2681293Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451275