Luin juuri netistä: "I've said it before and I'll say it again: any healthy male under the age of 50 can deadlift 400 within two years of proper training — and most can do it even faster than that."
(http://www.t-nation.com/readTopic.do?id=1535867)
Olen tehnyt maastavetoa joulusta 2005 alkaen ja tulos on juuttunut 140 kiloon. Aloitin 100 kilolla 8-10 toiston sarjoilla. Tuon lainauksen mukaan minun siis pitäisi olla sairas, koska en saa 180 kiloa ylös maasta. Onko tuo väite siis totta?
(http://www.t-nation.com/readTopic.do?id=1535867)
Olen tehnyt maastavetoa joulusta 2005 alkaen ja tulos on juuttunut 140 kiloon. Aloitin 100 kilolla 8-10 toiston sarjoilla. Tuon lainauksen mukaan minun siis pitäisi olla sairas, koska en saa 180 kiloa ylös maasta. Onko tuo väite siis totta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nyrkkituntumalla sanoisin että harjoittelemattomista 20 - 50v miehistä puolet hyytyy 100:een.
Johtuu myös puristuksen puutteesta.
180 on kovaa tasoa. hamassa muinaisuudessa vedin 210 ja nyt 180:n tavoittaminen 40:n vuoden huilin jälkeen vaati tuon 2-vuotta. tosin intensiivisemmin vedin vain muutaman kuukauden.
Ilman pohjia 180 on suurimmalle osalle kahdessa vuodessa mahdottomuus.
Tuo 140 - 150 on hyvää tasoa 75kg miehelle lähempänä 50:ntä.
18 - 40 haarukassa on aivan toiset mahdollisuudet.
nyt menee huonosti jos ei 180 nouse. Itse voin sanoa, etten ollut sen parempi ihminen nostettuani 150 penkistä. Sekin eräänlainen paalu. Tai 200 kyykystä. Ei muuttanut mitään. Rupesin miettimään miksi tätä teen ja homma rupes aukeemaan ihan uudella tavalla...
www.kuntosalille.com
Minä olen aika hintelä ukkeli mutta 180 kg menee maasta hyvällä tekniikalla. Äärimmäistä maksimikokeilua en ole viitsinyt tehdä. Ikinä en ole epäonnistunut nostossa.
Suosittelen että treenaat lyhyttä sarajaa, vaikka 4*4. Vedä ilman remmejä ristiotteella, siten että vaihdat otetta joka sarjassa. Ja mikä tärkeintä, tee sarjat peräkkäisinä ykkösinä. Eli nostat maasta ja romautat painot maahan jarruttamatta juurikaan. Toistojen välillä päästät paineet ja vedät henkeä ja sitten taas uusiksi. Näin sinulle tulee paljon harjoitusta maksimin kasvatusta ajatellen.
Monesti salilla näkee että mave vedätään jotenkin suorinjaloin maven ja tavallisen maven väilmuotona siten että painot vain hipaisee lattiaa. Ja sitten tehdään pitkiä sarjoja jolloin selkä köyrityy vähitellen huonoon asentoon sarajan loppua kohti.
Eli tee joka toisto kuin se olisi ykkösmaksimiyritys!
Älä tee sarjoja failureen!
Samaa mieltä kuin raahka. Turhaa vetää sarjoja - väsyneenä tekniikka huononee. Pallea täyteen ilmaa ja veto. Tauko. Ja uusi veto.