Nyt on ihan pakko pistää kysymys itseäni askarruttavasta asiasta. Onko mahdollista polttaa rasvaa ruumiista saunomalla? Nestettähän tuo saunominen poistaa, mutta miten on rasvanpolton laita? Hiki siinä tulee kuin esim. lenkkeilyssä, mutta taitaa jäädä vain tuohon nesteenpoistoon kun taas lenkkeilemällä lähtee myös rasva palamaan.
ps. anteeksi huonosti muotoillusta kysymyksestä :D
ps. anteeksi huonosti muotoillusta kysymyksestä :D
Vastaukset 5
Vanhimmat
Saunassa on kuuma jolloin ihminen alkaa hikoilemaan. Tällöin poistuu nestettä. Ei siis rasvaa.
Nesteen poistamisesta ruumiista en tiedä sillä en ole toiminut kuolleiden liikuntavalmentajana. XD
Se on siis vaikka keho, ei ruumis! ;)
On se edelleen myös ruumis. Koska on ruumiinpaino, ruumiinlämpötila, ruumiinkuva jne. Nyky-yhteiskunta vain taitaa kavahtaa kaikkeea ruumiillisuutta, ja siksipä tiettyjä sanoja vältellään.
Keho on uusi trendikäs sana, jota onkin muodikasta käyttää. Mutta siis kummatkin viittaavat samaan maalliseen tomumajaan, jota tämänkin palstan avulla treenaillaan ja yritetään pitää kunnossa. ;)
Toisaalta kyllä hikoilu ihan lämmönsäätelymenetelmänä kyllä kuluttaa energiaa PAV:aa enmmän.
Eli tavallaan saunominen laihduttaa energiankulutusta lisäämällä.
JOo mut sitten pitääkin istua saunan kovissa löylyssä tunteja kerrallaan, jotta siitä todella on laihduttavaa hyötyä.
Vähän saman teorian mukaan myös pakkasessa ilman vaatteita laihtuu, koska ruumiinlämmön ylläpitäminen kylmässä vaatii paljon energiaa. Eli ihan yhtä "hyvä " laihdutuskeino, eikö joo? Vai oiskohan niitä sittenkin parempia ;-)
Pakkasessa tai tuulessa alasti hengailu kuluttaa huomattavan paljon energiaa. Enemmän kuin kuumassa istuskelu. Ei ehkä mukavin laihdutuskeino, myönnän.