mietimpä tässä

Autoilusta asiaa,eli turvavälihän on jokaisen tiedossa.Jos se on riittävä,niin vaaraa ei pitäisi olla(kyse on siis siitä,että jos ajan rekan perässä ja rekka tekee äkkijarrutuksen).
Nyt mietinkin,että jos ajan metrin päässä rekan perässä ja rekka tekee äkkijarrutuksen,nopeus vaikka 90km/h,niin onko se turvallisempaa kuin ajaa esim.10 metrin päässä kuten usein näkee.
En nyt kuitenkaan aio soveltaa tätä käytännössä ja kyse on siis siitä,että henkilöautolla ajetaan isomman perässä.
2455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tosiaan. Jos metrin päässä rekasta ajaa, niin törmäyshän ei ole kovin kova, koska vauhtiero ei ehdi kasvaa suureksi. Tietysti auto saattaa kyllä suistua tieltä, koska vauhtia on kuitenkin vielä melko rutkasti törmäyksen jälkeen.

Kai turvavälillä kuitenkin yritetään välttää ne törmäykset kokonaan. ;)

Äänestä
  • Jos rekkaan törmaa vastaantuleva rekka, ha-autossa sitä ei ennakolta huomaa, koska niin läheltä ei nää kuin roiskeläpän mainokset. Rekka seisottuu melkein kuin seinään, ja perävaunukin melkoisen nopeaan. jolloin tulee melkoiset hidastuvuudet henkilöautoonkin, rekasta voi tippua tavaraa suoraan ha- katolle.
    rekka voi väistää sivulle yllättäen, ha-ajaa suoraan esteeseen kun ei tiedä väistääkkö vai ei jos kerkiää yleensä reakoida ollenkaan.
    Jos väli on noin 80m niin mitään edellä mainituista ei voi sattua.
    Oma kokemukseni ajoin tiukassa jonossa jakeluauton perässä kuorma-autolla. Edellä ajava väisti yllättäen keskemmälle tietä. varmaan vastaan tuleva jonon aukko mahdollisti sille viimehetkessä väistämisen, itse en nähnyt mitä väistää ja en voinut seurata autoa kun en nähnyt mitään vastaantulijoita kun edellä ajava oli jo reilusti keskiviivan yli, eikä edes kerennyt kunnolla reakoida. Sitten vilahti tien sivussa renkaan vaihtaja, meni kyllä läheltä.
    Eipä tullut tuokaan mahdollisuus mieleenkään, ennenkuin kohdalle sattui. Nopeus siinä jonossa ei ollut lähelläkään rajoituksia. Turvaväli olisi eliminoinut tuonkin tapauksen pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhymä kirjoitti:

Autoilusta asiaa,eli turvavälihän on jokaisen tiedossa.Jos se on riittävä,niin vaaraa ei pitäisi olla(kyse on siis siitä,että jos ajan rekan perässä ja rekka tekee äkkijarrutuksen).
Nyt mietinkin,että jos ajan metrin päässä rekan perässä ja rekka tekee äkkijarrutuksen,nopeus vaikka 90km/h,niin onko se turvallisempaa kuin ajaa esim.10 metrin päässä kuten usein näkee.
En nyt kuitenkaan aio soveltaa tätä käytännössä ja kyse on siis siitä,että henkilöautolla ajetaan isomman perässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu