Hei, Olen ollut astangassa vajaan vuoden. Nyt ajattelin mennä Helsingin joogayhdistyksen kesäjoogatunneille, joka on ihan perushathaa. Joskus olen kuullut, että kahta eri tyyliä ei saisi sekoittaa. Mitä mieltä olette pitemmälle jooganneet?
Astangan ja perusHathan sekoittaminen
3
825
Vastaukset
- frater ben...
Miten ne voisivat sekoittua? Onhan niissä yhteistä, mutta ovat periaatteessa aika erilaisia.
- omakohtaista
kokemusta. Yritän kommentoida ongelmaasi lyhyesti.
Älä pidä muita auktoriteetteina (ainakaan liiallisesti), vaan etsi kokemuksen kautta itsellesi parhaimmat tavat joogankin harjoittamisessa. Joogan asanoilla on vahva vaikutus sisäeritysrauhasiin ja sitä myötä mielentilaasi ja energiakenttääsi. Olet ainutlaatuinen yksilö, joten vain sinä voit sanoa, onko jokin asia sinulle hyväksi ja sen voit sanoa vain omakohtaisen kokemuksen perusteella.
Joku erityisen herkkä henkilö voi nähdä, missä sinulla on energiatukoksia, jännityksiä jne. ja osaa neuvoa oikeita asanoita niiden korjaamiseksi. Heitä kannattaa kuunnella, mutta itsellä on oltava päätösvalta. Harrastat toki joogaa itsesi hyväksi, et muita miellyttääksesi.
Olen törmännyt useinkin henkilöihin, jotka esittävät antaumuksellista joogan harjoittajaa jopa itse siihen uskoen. Pikkuasiasta ärsyynnyttyään he voivat täysin kääntää kelkkansa, esim jättää joogayhteisön. Joten luota vain itseesi :) Hyvää jatkoa, tulet löytämään sen mitä etsit.- MehiläinenMaija
Hei, kiitos vastauksesta. Olen nyt käynyt Hahthassa ja se on ehkä liian kevyttä. Saan hyvän olon Astangasta, mutta polvet vähän kärsivät. Hahta ehkä ei tähän elämäntilanteeseen sovi. Ehkä sitten myöhemmin. Kokeilen ehkä vielä noita välimuotoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 162346
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70897- 45821
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää134816- 59797
- 42766
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44725Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe161709Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130673