keski-ikä

http://fi.wikipedia.org/wiki/Keski-ikä

40-60 useissa määritelmissä.

Elinikäennuste on kuitenkin esim. suomalaisilla miehillä n. 74 v. Keski-ikä olisi tällöin 37 v. molemmin puolin -

eli 27-47 v.
6223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

täytti tämän kuun alussa 50 vuotta. Aika pentu vielä.

Äänestä

Täytän kohta 55, enkä millään osaa mieltää itseäni vielä keski-ikäiseksi, vaikka kohta varmaan olen jo vanhus. Muut varmaan osaa kyllä pitää minua keski-ikäisen, mutta kun tuo oma mieli on vieläkin niin lapsellinen joskus (usein..).

Äänestä
  • Olen sinua vanhempi, en tosin paljoakaan. Puheenvuorosi tuntui jotensakin tutulta – olisin voinut varmaan kirjoittaa omissa nimissäni jokseenkin samoin.

    Ikätoverinasi ja hengenheimolaisenasi – jos sallit minun niin sanovan – määrittelisin kuuluvani jonnekin myöhäispuberteetin ja varhaisseniliteetin diffuusiin välimaastoon.

    Äänestä

  • Harmaantuva kirjoitti:

    Olen sinua vanhempi, en tosin paljoakaan. Puheenvuorosi tuntui jotensakin tutulta – olisin voinut varmaan kirjoittaa omissa nimissäni jokseenkin samoin.

    Ikätoverinasi ja hengenheimolaisenasi – jos sallit minun niin sanovan – määrittelisin kuuluvani jonnekin myöhäispuberteetin ja varhaisseniliteetin diffuusiin välimaastoon.

    Minä olen 53v ja usein minuakin sanotaan lapselliseksi, joten totean, minulla olevan lapsia. Mielestäni mieleni ei ole vanhentunut ollenkaan muutamassa vuosikymmenessä. Tunnen muutaman parikymppisen, jotka ovat matavaliikkeisiä ja hyvin konservatiivejä. En jaksa olla heidän seurassaan kovin pitkkiä toveja.

    Äänestä

Juhlivatko ihmiset uuden ajan alussa keskiajan päättymistä?

Äänestä
  • Uuden ajan ihmisiä meillä ei taida olla enää pahemmin keskuudessamme?

    Uuden ja uusimman ajan raja lienee vedetty (noin) vuoteen 1870. Sen mukaan C. G. E. Mannerheim oli 1867 syntyneenä vielä tuon uuden ajan lapsukaisia, mutta J. K. Paasikivi 1870 syntyneenä jonkinlainen rajatapaus uuden ja uusimman välillä.

    Itse olen syntynyt vähän Mannerheimin kuoleman jälkeen samana vuonna. Paasikiven livenä esittämiä jyrähdyksiä ja murahduksia ehdin siis kuulla radiosta muutaman vuoden ajan.

    Olen kuin olenkin ihka uusimman ajan lapsi, vaikka monenkin mielestä varmaan jo vanha käpypieru.

    Milloinkahan mahtavat ihmiset naureskella ammoisina aikoina käytössä olleelle esihistorialliselle keksinnölle nimeltä internet?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


määritelmä kirjoitti:

http://fi.wikipedia.org/wiki/Keski-ikä

40-60 useissa määritelmissä.

Elinikäennuste on kuitenkin esim. suomalaisilla miehillä n. 74 v. Keski-ikä olisi tällöin 37 v. molemmin puolin -

eli 27-47 v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu