taskuun

olen heittänyt jonkin aikaa omilla palloilla. heitän oikealla kädellä lyhyellä taaksevedolla suoralla heilurilla, osun varsin hyvivin kakkosmerkkiin. ykköspalloni on hyvin agresiiviinen, en saa sitä juurikaan nousemaan. Mitä pitäisi tehdä?
21507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Agressiivisinkaan pallo ei nouse paljoa, jos pallossa ei ole oikeanlaista pyörintää.
Pyörintä eli rulla tuotetaan palloon oikeanlaisella irrotuksella. Rulla tehdään palloon viemällä etu- ja keskisormi "pallon läpi", pitäen kämmentä samalla oikeassa asennossa. Kämmenen asento vaikuttaa pyörinnän suuntaan, joka on olennainen asia; suora, koko pallon kehällä pyörivä pallo menee melko suoraan, kun taas hiukan sivuttaissuunnassa pyörivä pallo tekee sopivan koukun taskuun.
Peukalo tulee irrottaa pallosta mahdollisimman nopeasti, tämä sallii hyvän suorituksen etu- ja keskisormelta. Optimaalinen irrotuskohta on noin liukujalan nilkan kohdalla.
Muista kuitenkin, että SORMINOSTO EI OLE HYVÄ IRROTUS, vaikka sillä saisikin koukkua.

Äänestä
  • Kiitos neuvostasi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


d-luokan keilaaja kirjoitti:

olen heittänyt jonkin aikaa omilla palloilla. heitän oikealla kädellä lyhyellä taaksevedolla suoralla heilurilla, osun varsin hyvivin kakkosmerkkiin. ykköspalloni on hyvin agresiiviinen, en saa sitä juurikaan nousemaan. Mitä pitäisi tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu