Jokunen rivi alempana "RaM" yritti saada aikaan keskustelua uskovaisten epäloogisesta uskomisesta Raamatun kirjoituksiin. Kommentoijia ei näköjään meinaa löytyä.
Kysymyshän on logiikasta, joka uskovaisille näyttää olevan täysin vieras asia. Raamatusta poimitaan omien tai lahkon mieltymysten mukaiset kohdat, joihin uskotaan ja muut sivuutetaan. Vastenmieliset kohdat ovat muka kielikuvia, aikalaiskäsitystä tai "vanhaa liittoa".
Vanhasta Testamentista yleensä sivuutetaan Jumalan tappamis- ja uhraamiskäskyt mutta tarinat maailman luomisesta ja Nooan arkista niellään täytenä totuutena. Vähän kerrassaan tosin, kun evoluutiosta saadaan enemmän ja enemmän todisteita, luomiskertomustakin yritetään selittää pelkiksi kielikuviksi.
Logiikka siis puuttuu. Jos uskoo mielikuvituksellisen Nooan mielikuvitukselliseen arkkiin, pitäisi logiikan nimissä uskoa myös puhuvaan aasiin.
4.Moos. 22:30
30 Aasi sanoi Bileamille: "Minähän olen sinun aasisi, jolla olet ratsastanut iät ja ajat. Olenko minä koskaan ennen vikuroinut?"
Raamatusta totuus: puhuva aasi
4
736
Vastaukset 4
SAA AASIN PUHUMAAN,JA MITÄ TULEE VANHA TESTAMENTIN TAPPAMISKÄSKYHIN,NE ON ESIKUVAA SYNNIN POISTAVASTA VOIMASTA JOKA ON JEESUS KRISTUS,KUN VIHOLINEN TUHOTTIIN SE TUHOTTIIN PERUSTEELISESTI,ETTEI PAKANATAVAT TULLEET ISRAELILAISTEN KÄSIIN.
- luulisin
Pe.ku kirjoitti:
Mitä tarkoitat kun sanot synnillä olevan oman poistavan voiman esikuvineen?
Luulen hänen tarkottavan niitä kahta vanhan testamentin kaupnkia, Sodoma ja Gomora jatkuu kai siten, että luonnoton sukupuolimoraali ja aidsi ja kivimöhkäle haudalla.
- ihmetellyt.
Uskovat sanovat ajattelevansa, koettelevansa saarnamiesten puheita. Eipä siltä näytä.
Syvällinen ajattelu synnyttää väistämättä loogisia päätelmiä. Kun mietitään uskontoa/uskonnottomuutta, niin moni päätyy uskonnottomuuteen, koska se on looginen päätelmä.
Uskovista suuri osa näyttää sulkevan tietoisesti tai tiedostomatta (manipuloituna) Raamatun epäjohdonmukaiset kohdat pois todellisuudestaan.
Raamatun epäloogisuuksista ei synny keskustelua. Onko syy siinä, että uskovat pelkäävät seurauksia, jos todella alkavat lukea Raamattuaan ajatuksen kanssa ilman uskovaisen suodattavia silmälaseja??
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471502Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.64941Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30667- 87647
- 46608
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14605Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56584Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu24571- 8569
- 44531
- 61525
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47513- 37506
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14501Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472- 47470
Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132469Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45419Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26409