Raamatusta totuus: puhuva aasi

Jokunen rivi alempana "RaM" yritti saada aikaan keskustelua uskovaisten epäloogisesta uskomisesta Raamatun kirjoituksiin. Kommentoijia ei näköjään meinaa löytyä.

Kysymyshän on logiikasta, joka uskovaisille näyttää olevan täysin vieras asia. Raamatusta poimitaan omien tai lahkon mieltymysten mukaiset kohdat, joihin uskotaan ja muut sivuutetaan. Vastenmieliset kohdat ovat muka kielikuvia, aikalaiskäsitystä tai "vanhaa liittoa".

Vanhasta Testamentista yleensä sivuutetaan Jumalan tappamis- ja uhraamiskäskyt mutta tarinat maailman luomisesta ja Nooan arkista niellään täytenä totuutena. Vähän kerrassaan tosin, kun evoluutiosta saadaan enemmän ja enemmän todisteita, luomiskertomustakin yritetään selittää pelkiksi kielikuviksi.

Logiikka siis puuttuu. Jos uskoo mielikuvituksellisen Nooan mielikuvitukselliseen arkkiin, pitäisi logiikan nimissä uskoa myös puhuvaan aasiin.

4.Moos. 22:30

30 Aasi sanoi Bileamille: "Minähän olen sinun aasisi, jolla olet ratsastanut iät ja ajat. Olenko minä koskaan ennen vikuroinut?"

4

719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SAA AASIN PUHUMAAN,JA MITÄ TULEE VANHA TESTAMENTIN TAPPAMISKÄSKYHIN,NE ON ESIKUVAA SYNNIN POISTAVASTA VOIMASTA JOKA ON JEESUS KRISTUS,KUN VIHOLINEN TUHOTTIIN SE TUHOTTIIN PERUSTEELISESTI,ETTEI PAKANATAVAT TULLEET ISRAELILAISTEN KÄSIIN.

      • Mitä tarkoitat kun sanot synnillä olevan oman poistavan voiman esikuvineen?


      • luulisin
        Pe.ku kirjoitti:

        Mitä tarkoitat kun sanot synnillä olevan oman poistavan voiman esikuvineen?

        Luulen hänen tarkottavan niitä kahta vanhan testamentin kaupnkia, Sodoma ja Gomora jatkuu kai siten, että luonnoton sukupuolimoraali ja aidsi ja kivimöhkäle haudalla.


    • ihmetellyt.

      Uskovat sanovat ajattelevansa, koettelevansa saarnamiesten puheita. Eipä siltä näytä.

      Syvällinen ajattelu synnyttää väistämättä loogisia päätelmiä. Kun mietitään uskontoa/uskonnottomuutta, niin moni päätyy uskonnottomuuteen, koska se on looginen päätelmä.

      Uskovista suuri osa näyttää sulkevan tietoisesti tai tiedostomatta (manipuloituna) Raamatun epäjohdonmukaiset kohdat pois todellisuudestaan.

      Raamatun epäloogisuuksista ei synny keskustelua. Onko syy siinä, että uskovat pelkäävät seurauksia, jos todella alkavat lukea Raamattuaan ajatuksen kanssa ilman uskovaisen suodattavia silmälaseja??

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      30
      2861
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2651
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      28
      2365
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1904
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1493
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1183
    9. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1015
    10. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      29
      989
    Aihe