Onko kelläkään kokemusta sähkösavustimesta ja mielipiteitä sen toimivuudesta ym. Tilasin sellaisen Hobby Hallista , ei ole vielä tullut mutta kovasti kehuttiin lehdessä:voi savustaa, grillata ja uunina käyttää, mutta tietysti vain ulkokäyttöön tarkoitettuna. Siis talvellakin voisi savustaa kalaa esim.
Sähkösavustin
savustaja
21591
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itselläni ei sellaista ole mutta olen kuullut hyviä kommentteja. Ainakin niissä pysyy lämpötila paremmin hanskassa kuin laittamalla savustuspönttö kaasun päälle, mitä ei kannata tehdä ellei halua popsia PAH yhdisteitä.
Jenkeissä savustamisessa käytetään paljon muitakin puulajeja kuin leppää, joka meille suomalaisille on se ainoa oikea. Söin viime viikolla siskonmiehen viinitynnyrin lastuilla ja Savusammolla kylmäsavustamaa norjanlohta. Sellaista ei kaupasta saa. Direktiivit on vienee siihen pisteeseen, että kaupasta ei saa enää kuin nestesavustettua tavaraa, valitettavasti.
on hyvä keksintö kylmäsavun ystäville ja kaikkihan sitä ovat. Minäkin valmistin ensiksi oman kylmäsavukalani vanhanaikaisesti, eli yli kuuden metrin päässä savustusuunista oli varsinainen tulipesä, jotta savu ennättää viiletä riittävästi. Kesällä oli ongelmia, koska jo ilman lämpö oli lähellä optimia. Sitten ostin kyseisen Savusampo laitteen ja homma sujuu kuin tanssi. Laitan sopivan paksuisen kuoritun leppäkiekon vastuksen päälle ja ennakkoon graavatun fileen ritilälle ja kaapin ovet kiinni ja töpseli seinään ja ei kun odottelemaan leppäpalikan vaihtoa muutama tunti. Näin homma jatkuu kalan koosta riippuen vuorokaudesta kahteen. Lämpö ei nouse 25-27 astetta korkeammalle vaikka savustin on samassa tilassa. Jotkut käyttävät savustuskaappina toimivaa vanhaa jääkaappia, niin minäkin, kunnes se hajosi. Nyt savustan puisessa kaapissa, siinä samasa savustan myös lämminsavukalat ja lampaanpaistit. Tulos on jotenkin aidompi, kuin muovisessa jääkaapin raadossa.
Nimimerkki Brunello on aivan oikeassa mainitessaan Brysselin kieltävän meiltä aidon savustuksen ja edellyttävän nestesavun käyttöä. Eron on huomannut jo ajat sitten. Onkohan kyseinen nestesavu tutkittu kuinkakin tarkkaan, ettei meitä altisteta taas jollekin tuntemattomalle uhalle?