Työikäisen väestön suurin tappaja Suomessa on sydänkohtaukset ja aivohalvaus. Molempien pääasiallinen syy on kolesteroli. Sen syönti kannattaa lopettaa ks... http://www.veggiehealth.org/page21.htm
Lopettakaa kolesterolin syönti
von Bonsdorff
3831
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kolesteroli ei ole intrinsisesti vahingollinen aine. Elimistö tuottaa sitä 2 - 4 grammaa per vrk. Niin elintärkeä aine se on. Elimistö pystyy käyttää hyväksi ei-vahingoitettua kolesterolia joka ruoasta tulee. Ainut ongelmallinen ruoasta tuleva kol. on oxy-kolesteroli.
Aikuisen ihmisen elimistössä kiertävästä kolesterolista oma maksa tuottaa noin 80%. Loput kolesterolista tulee ravinnon mukana. Kolesteroliaineenvaihdunta toimii normaalin takaisinkytkentäsäännön mukaan. Jos ravinnon kolesterolimäärä vähenee lisääntyy oma tuotanto ja päinvastoin. Elimistössä kiertävän kolesterolin määrää ei siten voi säädellä jättämällä kolesterolin pois ravinnosta.
Lisää kolesterolista seuraavassa Uffe Ravnskovin kirjassa "Kolesterolimyytti"
http://www.rasalas.fi/kirja.php?id=45
Kolesteroli sinänsä on tärkeä aine elimistössä, mutta laaduilla on eroa.
Eläinten ja ihmisten kolesterolitasot ovat melko eri lukemissa, koska ihminen syö luonnottomasti väärää ruokaa.
Jos ihminen keksisi nyt nykyisen ruokavalionsa, se kiellettäisiin hengenvaarallisena.