hobby hallin raleigh country naisten pyörä

Olisin ostamassa pyörää ja kauheasti ei olisi varaa siihen laittaa. Osaako joku kertoa millainen tuo pyörä on, hyvä/huono? Vai onko ihan samanlainen merkki, kun kuin hobby hallin sardakin eli ruostuu ensimmäisen vuoden jälkeen, jne. Tutuilla o0n ollut siitä huonoa kokemusta, mutta joka tapauksessa eli raleigh country merkkistä pyörää olin ajatellut ostavani.
61412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

niin ja sen pitäisi kestää vielä lasetn istuin tarakalla.

Äänestä

Älä vaan osta, ei Hobby Hallista, eikä markettipyöriä ei. Niistä sinulla ikuinen riesa.
Pitääkö olla uusi? Menisit johonkin kunnon fillariliikkeeseen tai korjaamoon. Niillä on usein lähes uuden vertaisia kunnollisiakin pyöriä huomattavasti edullisemmin kuin uudet.

Äänestä

suositella Bilsun Yosemiteä? Samanlaisista polkupyöristä merkkiliikkeissä kehtaavat pyytää useita satasia enemmän. Itse mieluummin käytän säästyneet rahat muutamaan mukavaan pyöräretkeen.

Äänestä

joillakin tutuilla, mutta ehkä vähän pyöräilevillä Sardankin pelittävän aika hyvin. Terästunkoisiahan nuo lienevät molemmat, mutta jos niitä voi säilyttää katon/katoksen alla, niin ei kai ne ihan heti ruostu. Raleighissa on ketjuvaihteet ja jos ne reistaavat l. eivät mene joustavasti päälle, niin lapsen kuljetuksessa se on kiusallista ja riskaabeliakin. Samalla rahalla saisi kai aonakin kolmi- ehkä jopa seitsenvaihteisen Nopsankin napavaihteilla. tilanteessasi päätyisin luultavasti sellaiseen, mutta jos haluat raleighin, niin tokihan Sinun on hankittava sellainen. Eiköhän se ole ihan ajettavissa. Soliferista en tiedä sitten sanoa muuta, kuin että niitä saanee citymarketista halvalla.

Äänestä
  • Nyt ei paljoa tarvitse miettiä kun on polkupyörää ostamassa. Solifer on kautta aikojen ollut luotettava merkki niin mopedeissa kuin fillareissakin, puhumattakaan asuntovaunuista!
    Aivan uskomatonta ,että hinta on saatu noin alas. Tuttu pyöräkorjaaja tutki Citymarketista ostamani Soliferin ja totesi kompinentiut hyviksi ja rakenteet lujiksi.Monivuotisen vaihdepyörien kanssa tappelun vaihdoin nyt 1-vaihteiseen Soliferiin.Pitkästä aikaa taas nautin pyöräilystä ja halvalla!

    Äänestä

Hei,

Minulla miesten vastaava pyörä Hobbarilta ostettuna ja olen tyytyväinen. Erittäin "kevyt" polkea (vrt. Renault/NetAnttila) ja itselläni kilometrejä tullut jo paljon. Pyörän tarakka kestää muistaakseni 25kg, joka siis max.paino suositus ja varmaan sama naisten malleissa. Pyörän ainoa "vika" on vaihteiden vaihdot eli välillä "rutisee" kunnolla mutta tästäkin on mahdollista päästä eroon, jo jaksaa säätää vaihteistoa, itse en jaksa :)........mutta SUOSITTELEN kokonaisuutena.......on keskiödynamo etu ajovalo takavalo vakiona....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostaa vai ei kirjoitti:

Olisin ostamassa pyörää ja kauheasti ei olisi varaa siihen laittaa. Osaako joku kertoa millainen tuo pyörä on, hyvä/huono? Vai onko ihan samanlainen merkki, kun kuin hobby hallin sardakin eli ruostuu ensimmäisen vuoden jälkeen, jne. Tutuilla o0n ollut siitä huonoa kokemusta, mutta joka tapauksessa eli raleigh country merkkistä pyörää olin ajatellut ostavani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu