Maailman

ohuin keittokirja:

"Suomalainen herkkuruoka"

5

685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älykkyysosamäärä

      löytynee avaajalta.

      • se nyt

        aikamoista älykkyysosamäärää lohkaisemaan noin hyvä vitsi.
        Sen sijaan kovin mairittelevaa kuvaa jonkun älykkyysosamäärästä ei anna tämän kaltainen, todella luovan ajattelun puutettava kuvaava heitto: "ja pienin älykkyysosamäärä löytynee avaajalta". Se on samaa luokkaa kuin "ite olet" tai "äitis oli kun sut sai".


    • keittiö...

      onhan tuossa hitunen totuuttakin; suomalainen keittiö ei ole maailmankuulu ja varsinaista 'ruokakulttuuria' ei meiltä löydy samalla tasolla kuin monilta muilta eurooppalaisilta mailta.

      Keittiömme on hyvin amerikkalaistunut viimeisen 20-vuoden aikana mutta kyllä meiltä silti löytyy erinomaisia aterioita, joilla voi hurmata vaikka kenet -lukuunottamatta Berlusconia tai Chiracia.

      • vanha kokki

        Että köökimme kallistuu enempi Italialaiseen suuntaan. En mitenkään jaksa ymmärtää vehnäjauhoista valmistetun makaronin, hienommin sanottuna pastan valtavaa suosiota. Pastojen ero kun on enimmäkseen muodossa ja värissä. Meillä on aivan yhtä maukkaita pataruokia ja paisteja kuin saapasmaan asukkailla. Uskoisin syyn löytyvän siitä vanhasta Suomalaisesta itsetunnon puutteesta, ollaan ikäänkuin huonompia kuin muut. Kritiikittä otetaan vastaan kaikki mikä poikkeaa tutusta ja turvallisesta.


      • Nuori kokki
        vanha kokki kirjoitti:

        Että köökimme kallistuu enempi Italialaiseen suuntaan. En mitenkään jaksa ymmärtää vehnäjauhoista valmistetun makaronin, hienommin sanottuna pastan valtavaa suosiota. Pastojen ero kun on enimmäkseen muodossa ja värissä. Meillä on aivan yhtä maukkaita pataruokia ja paisteja kuin saapasmaan asukkailla. Uskoisin syyn löytyvän siitä vanhasta Suomalaisesta itsetunnon puutteesta, ollaan ikäänkuin huonompia kuin muut. Kritiikittä otetaan vastaan kaikki mikä poikkeaa tutusta ja turvallisesta.

        Pastahan on suomalaisessa ruokakulttuurissa melko uusi tulokas, mutta vakiinnuttanut paikkansa hyvin. Makaronilaatikko on suomalaista perinneruokaa siinä missä maksalaatikkokin. Ja saahan meillä spagettia ja jauhelihakastiketta jo vauvanruokapurkissakin.

        Vehnä on yhtä terveellistä ja hyvää viljaa kuin ruiskin. Täysjyväpasta on parempaa kuin peruna. Perinne muuttuu ja se on hyvä, sillä vain muuttuva perinne on elävää perinnettä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3458
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1459
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1229
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1202
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      961
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      923
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      822
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      85
      751
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      735
    Aihe