Oidipus

ihmetteliä

Kertokaas lisää tästä oidipus syndoorma/kompleksista?

9

2034

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Psykopatologia

      .
      o i d i p u s-k o m p l e k s i,

      kr. Sofokleen (490-406) näytelmän Kuningas Oidipus mukaan. Tarinassa Theban hallitsijoiden poika Oidipus (paksujalka, paisunut jalka = *fallos) tappaa isänsä ja nai äitinsä. Vanhempien henkilöllisyyden paljastuttua hän sokaisee itsensä. *Freud otti näytelmän teeman *psykoanalyyttiseen teoriaan kuvaamaan lapsen (pojan) *fallisen vaiheen *ambivalenttia vanhempi-suhdetta, jonka *kompleksi-puolet ovat pääosin *piilotajuisia.

      Oidipus-kompleksin positiivisessa muodossa lapsi rakastaa vastakkaista sukupuolta olevaa vanhempaansa ja ”vihaa” omaa sukupuolta olevaa rivaalia ja on tälle *mustasukkainen ja *kateellinen (esim. poika isän *peniksestä). Rangaistuksen pelot (mm. *kastraatio-*kompleksi) johtavat negatiiviseen oidipus-kompleksiin, missä asetelma vanhempien suhteen on päinvastainen. Kehityksen kuluessa positiivinen ja negatiivinen manifestaatio vaihtelevat. Oidipus-kompleksin positiivisen ratkaisun ja *identifikaatioiden kautta lapselle kehittyy *yliminä ja *minäihanne. Oidipus-kompleksiin liittyvän *syyllisyyden ja *häpeän sekä oidipus-tilanteen manifestaatioiden ja (enemmän tai vähemmän onnistuneen) ratkaisun katsotaan vaikuttavan ihmisen objekti-suhteisiin ja *persoonallisuuteen sekä *psyko-neuroosien ym. kehittymiseen. Oidipus-kompleksin vaikutusten ajatellaan olevan *tiedostamattomasti läsnä läpi koko elämän.

      Oidipus-kompleksilla - fallisen vaiheen huipentumalla - on psykoanalyysissä keskeinen asema, ja 1940-luvulle psykoanalyysi oli pääosin "Oidipus-*psykologiaa" siinä mielessä, että lapsen varhaisemmat vaiheet eivät olleet niin paljon noteerattuina. *Psyko-sosiaaliset aspektit alkoivat tulla enemmän mukaan *ego-psykologian myötä (mm. *egon *epigeneesei).

      Freud mainitsi ensi kerran oidipus-kompleksin 1897 kirjeessään *Fliess’ille ja edelleen *Unien tulkinnassa (1900). *Kleinin (1952) mukaan oidipaali-tilanteen manifestaatioita kehittyy jo *oraalisessa vaiheessa. *Jung (1913) nimitti *analyyttisessä psykologiassa tyttöjen oidipus-kompleksia *Elektra-kompleksiksi.

      *libido-kehityksen vaiheet, *psyko-seksuaalisen kehityksen vaiheet; *psyko-seksuaalinen kehitys, defenssit, häiriöt; *defenssien varhaisuus ja häiriöt.
      .

      • Psykopatologia

      • Psykopatologia

      • Psykopatologia

        .
        (mm. *egon *epigeneesei).

        Po. (mm. *egon epigeneesi).
        .


      • Psykopatologia
        Psykopatologia kirjoitti:

        .
        http://fi.wikipedia.org/wiki/Oidipuskompleksi
        .

        .
        Freudin seksuaaliteorian tärkeä ilmestymisvuosi puuttuu (1905). - Ja täällähän ne ovat kaikki:

        Freud, Sigm. (1892–1939): Gesammelte Werke chronologisch geordnet. Unter Mitwirkung von Marie Bonabarte, Prinzessin Georg von Griechenland, herausgeben von Anna Freud, E. Bibrig, W. Hoffer, E. Kris, O. Isakower. London: Imago Publishing Co, Ltd. [& S. Fischer] (I–XVII) 1940–1952. – Gesamtregister (XVIII) 1968. Zusammengesteht von Lilla Veszy-Wagner. – Nachtragsband (XIX), 1987. Herausgeben von Angela Richards unter mitwirkung von Ilse Grubrich-Simitis. Frankfurt am Main: S. Fischer Verlag Gmbh. (20 Bände). G.W.

        Freud, Sigmund (1886–1939): The Standard Edition of the Complete Psychological Works of Sigmund Freud. Translated from the German under the General Editorship of James Strachey. In Collaboration with Anna Freud. Assisted by Alix Strachey and Alan Tyson. Editorial Assistant Angela Richards. London: The Hogarth Press and The Institue of Psycho-Analysis, 1953–1966 (I–XXIII), 1974 (XXIV, Indexes and Bibliographies). (24 Vols) S.E.
        .


    • Psykopatologia

      .
      "Kertokaas lisää tästä oidipus syndoorma/kompleksista?"

      Ei pidä kysyä jos häipyy.
      .

    • lucky fellow

      En usko että kukaan täällä tietää tai on vaitiolovelvollinen, mutta kysyn kuitenkin. Onko oidipus kompleksilla ja skitsofrenialla yhteyttä? Itse en tiedä mutta olen 90% varma asiasta.

    • Freudin aikoihin 1800-l. lopulla oli normaalia että hienostoperheen lapset ei juuri nähneet äitejään/isiään. Näin vanhemmista saattoi tulla jollain tavalla elämää suurempia idolisoinnin kohteita lapsille...

    • runkkaripunkkari699

      tarkottaa että tekee mieli laittaa kissa ja undulaatin ja koiran risteytys mikroon nussimaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2894
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1674
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1438
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      220
      1204
    Aihe