Terve.
Kysyisin että mitkä on sellaisia ruokia mitä ulkomailla voi valmistaa suomalaisuutta edustamaan, paikallisista raaka-aineista. Koska eihän siellä ole meidän kaloja, riistaa ym. Mitä jää jäljelle. Karjalanpaisti? Poroa en laita itsekään koskaan kotona. Korvapuusti??
Epätietoinen???
Suomalaista ruokaa maailmalla
6
1748
Vastaukset
- vanha kokki
Ekana tulee jo mainostamani särä. Savustettua kalaa lohesta tai kirjolohesta, koska kumpaakin saa liki ympäri eurooppaa. Lanttulaatikkoa, tosin lanttua ei ihan joka paikassa ole, mutta sitä rataa, käytä mielikuvitustasi ja tutustu itse ensin perinteisiin ruokiimme. Muuten, harvemmilla kaloilla on henkkareita mistä ne ovat, joten katsele ja maistele. Jossain kohtaa nimimerkki "Kielimies" antoi jo muikullekin liki koko maailman kutsumanimet, käytä hyväksesi, niin voit valmistaa vaikka kalakukkoa. Läskisoosi on myös ruoka josta saattaa jopa ulkomaalainenkin pitää.
Älä kuitenkaan ensimmäiseksi tuuppaa mämmiä heidän nokkansa alle, voi olla että lyövät, pahuksen ulkomaalaiset.- mämmi
Se muikkusanasto on tuolla Kalaruoka-osastossa "tarvitseeko muikut puhkoa"-otsikon alla.
Mutta lanttulaatikko ja läskisoosi....hmmm.
Onhan se voinut maku muuttua vajaassa 40 vuodessa, mutta silti. Junnu Vainion 1960-luvun laulu Turisteja Tuppukylään tuli mieleeni, kun luin tuota.
"Lanttulaatikon, läskisoosin, mämmin
jälkeen saunaan ja sitten juodaan tee..."
Siinähän Junnu oikein panee alta lipan turisteille syötettävää ruokaa, jonka jälkeen mennään saunaan, juodaan iltatee ja sitten (iltarukouksen jälkeen) siskonpetiin nukkumaan.
Yleisurheilun MM-kisoissa 2005 Hgissä (niissä, jotka avattiin kaatosateessa) ulkomaalaiset vierastivat ruokia, joissa oli lihat ja kastikkeet sotkettu valmiiksi (stroganoffit sun muut katastroffit). Piti muuttaa tarjoilu sellaiseksi, että kastikkeet olivat erikseen ja kiinteä tavara erikseen.
Särä voisi olla kokeilemisen arvoista. Silakkalaatikkoa voisi yrittää (jos ei silakkaa ole saatavilla, niin mikä tahansa samansukuinen). Mämmiä en minäkään ulkomaalaisille (tai ulkomailla) tarjoaisi. Enkä maksalaatikkoa, niin hyvää kuin se onkin. Laatikkoruoat voivat olla ulkomailla vastenmielisiä, mutta sekin voi perustua ulkonäköön. Kannattaa saada ulkomaalaiset edes maistamaan. - jouluruoat
mämmi kirjoitti:
Se muikkusanasto on tuolla Kalaruoka-osastossa "tarvitseeko muikut puhkoa"-otsikon alla.
Mutta lanttulaatikko ja läskisoosi....hmmm.
Onhan se voinut maku muuttua vajaassa 40 vuodessa, mutta silti. Junnu Vainion 1960-luvun laulu Turisteja Tuppukylään tuli mieleeni, kun luin tuota.
"Lanttulaatikon, läskisoosin, mämmin
jälkeen saunaan ja sitten juodaan tee..."
Siinähän Junnu oikein panee alta lipan turisteille syötettävää ruokaa, jonka jälkeen mennään saunaan, juodaan iltatee ja sitten (iltarukouksen jälkeen) siskonpetiin nukkumaan.
Yleisurheilun MM-kisoissa 2005 Hgissä (niissä, jotka avattiin kaatosateessa) ulkomaalaiset vierastivat ruokia, joissa oli lihat ja kastikkeet sotkettu valmiiksi (stroganoffit sun muut katastroffit). Piti muuttaa tarjoilu sellaiseksi, että kastikkeet olivat erikseen ja kiinteä tavara erikseen.
Särä voisi olla kokeilemisen arvoista. Silakkalaatikkoa voisi yrittää (jos ei silakkaa ole saatavilla, niin mikä tahansa samansukuinen). Mämmiä en minäkään ulkomaalaisille (tai ulkomailla) tarjoaisi. Enkä maksalaatikkoa, niin hyvää kuin se onkin. Laatikkoruoat voivat olla ulkomailla vastenmielisiä, mutta sekin voi perustua ulkonäköön. Kannattaa saada ulkomaalaiset edes maistamaan.Oli kerran jouluna lähisukulaisen vieraana yksi keskieurooppalainen, joka ihmetteli että pelkkiä puurojako te suomalaiset syötte jouluna.
Tarjolla oli tyypillinen joulumenyy: lanttulaatikkoa, imellettyä perunalaatikkoa, porkkanalaatikkoa, maksalaatikkoa...
Ja tietenkin kinkkua, rosollia, herneitä, silliä, riisipuuroa, luumurusinasoppaa (siis luumu-rusina, ei luu-murusina).
Kyllä hän söi ja kehuikin vielä, että olipa hyvää. Mutta sai siinä houkutella maistamaan.
Kun vielä vieras oli käytetty joulusaunassa (kerrostalon sähkösauna), niin riitti hänellä ihmettelemistä.
- seikkailija
itsellani on ollut samainen ongelma monta kerta... Riippuu aika paljon siita, missa pain muailmaa on, etta mita aineksia loytyy. Itse en ole koskaan ulkomailla joulua viettaessani lanttua loytanyt. Kun pitaa valmistaa suomen perinneruoka, teen useimmiten rosollia tai pannukakkua. Jos ottaa ruisjauhoja mukaan, niin voihan sitten kokeilla karjalanpiirakoita/ruisleipaa. Maitoon tehty kalakeitto voi olla myos sopivan helppo, mutta tarpeeksi eksoottinen. ikeasta, jos sellainen maasta loytyy, kayn usein hakemassa esim. pipareita yms. Glogia voi myos koittaa itse tehda. Turkinpippureista saa oivaa salmaria, jonka menekki vaan yleensa on aika huonoa. Samoin tosiaan noita mammeja ja hernekeittoja en suosittele.
- yms. eivät ole vain suomala...
Oli viikonlopussa Berliinissä Prager Platzilla katujuhlat, mitä on Berliinissä miltei joka viikonlopussa. Bundeswehr (Armeija) möi siellä Erbsensuppe=hernekeittoa, joka oli tosi hyvää. Ohukaisia saa myös joka maassa, esim. Kroatiassa, jossa ne ovat tavallisin jälkiruoka.Läskisoosi on tavallista Ruotsissa. Lihat kastikkeissa ovat useimmiten erilaisia gulasheja.
Mutta imellettu perunalaatikko on saavuttanut minun ulkomaalaisten tuttavien joukossa jakamattoman suosion.Sakemannit syövät jouluaattona useimmiten vain Bockwurstia ja perunasalaattia, ja joulupäivänä vasta kalkkunaa, kinkkua taikinakuoressa tai muuta juhlaruokaa. Mutta niin saksalaista minusta ei tule, ettei jouluaattona olisi runsasta joulupöytää.
- annu12
Kävin tässä lapissa eka kertaa elämässäni tosin ja tarjottiin parasta keittoa mitä olen koskaan syönyt...ei mitkään ravintolat edes tarjoa tätä muuten olisin maailmalla matkatessa oppinut tämän lapin-ukon keiton tuntemaan,täydellinen makuelämys..Minun mummo teki kukkosia,leipää jossa oli sisällä riisiä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176329Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806142Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695970Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887