voisiko joku kertoa, miten saan piirakan kuorista pehmeitä? itse teen normaalisti vehnä- ja ruisjauhoista ja vettä ja suolaa, mutta käy niin, että kuoret ovat kovia.
karjalanpiirakat
11
5491
Vastaukset
- vanha kokki
pitää voidella uunista oton jälkeen maitovoi seoksella ja peittää liinalla, näin ne pehmenevät.
Hyvää Juhannusta- mie tee näi
Laiskuuttani teen niinettä kastan piirakat kokonaan maito/voi seoksessa ja sen jälkeen liinan alle hautumaan.
Joo, ei miun ikänä(40) oo karjalanpiirkat mitää kuivanrapsakoi ollu? Vaan just pemeitä liinan alla haudutettui.
Taijanki käyvä tekemää piirakoita kun oon saanu siivottua.Voiko niitä kuoria pakastaa? Muistelen kuulleeni et voi? - pakastettiin...
mie tee näi kirjoitti:
Laiskuuttani teen niinettä kastan piirakat kokonaan maito/voi seoksessa ja sen jälkeen liinan alle hautumaan.
Joo, ei miun ikänä(40) oo karjalanpiirkat mitää kuivanrapsakoi ollu? Vaan just pemeitä liinan alla haudutettui.
Taijanki käyvä tekemää piirakoita kun oon saanu siivottua.Voiko niitä kuoria pakastaa? Muistelen kuulleeni et voi?...ja sulatettiin sultinoiksi.
- Kova kundi Karjalasta
Eihän karjalanpiirakoiden kuoren tule olla pehmeää, vaan rapeata!
- vanha kokki
Ellet tiedä karjalanpiirakoiden valmistuksesta mitään. Ka utsihan moamoltas, kui piiroshka loahan.
- makuasia
Makuasioista on turha kiistellä. Yksi tykkää pehmeästä ja toinen rapeasta.Molemmat yhtä oikeita.
- ApinEllen
makuasia kirjoitti:
Makuasioista on turha kiistellä. Yksi tykkää pehmeästä ja toinen rapeasta.Molemmat yhtä oikeita.
Karjalanpiirakoita ja MunaVoita :D
- heili karjalasta
saat piirakoiden kuoret pehmeiksi kun heti uunista ottamisen jälkeen käytät näitä voi maito ja vesi sekoitteessa,kokeile ja sitten voipaperin ja pyyhkeen alle hautumaan vaikka tunniksi niin hyviä tulee
- Anonyymi
lisää taikinaan jogurttia ja voita(ei sulatettuna vaan huoneen lämmössä yön yli pehmennyt ). minä käytän vain itse valmistamaani voita ja jogurttia. ja pakkaa piirakat kannelliseen astiaan ja sulje kevyesti kansi jolloin höyry imeytyy takaisin piirakoihin.
öljyt kovettavat taikinaa. moni voitelee paiston jälkeen maito voi seoksella ,itse en tästä pidä se on maku asia minkä kokee pehmeäksi.
kokeile rohkeasti niin löydät itsellesi sopivan piirakka taikinan.- Anonyymi
Taikinaan ei kuulu öljy eikä voi. Eivät enää ole karjalanpiirakoita, jos tunget niihin jogurttia ym. Piirakat voidellaan suolaisella voi-vesi sekoksella. Kaikenlaiset muunnokset eivät enää ole karjalanpiirakoita. Paraat piirakat ovat perunatäytteisiä.
- Anonyymi
Taikinaan vain ruisjauho, suola, vesi ja ohueksi pulikointi ei vehnäjauhoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273445Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122579Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1162550Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1082195Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761703Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481604Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261546Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001305- 1371267
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151156