tuli mieleen että miksi pyörällä mennään niinku ravia. eikö laukalla menis nopeampaa. eli polkimet olis samalla kohtaa. siis niinku molemmat polkimet vaikka ylhäällä yht aikaa.
sitä kaikkea miettiin kun on hidas polkeen ja pyörälenkki kestää sen 2-3 tutia. mp3 soitinki on niin romu ettei akku kestä kuin tunnin.
sitä kaikkea miettiin kun on hidas polkeen ja pyörälenkki kestää sen 2-3 tutia. mp3 soitinki on niin romu ettei akku kestä kuin tunnin.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mutta televisiossapa oli kerran potkulaudan tapainen hytkytin.
Siinä oli niin kuin pyörän renkaat, mutta eturenkaan napa ei ollut keskellä.
Pinnat siis eri mittaisia.
Jonkinmoinen tuollainen viritelmä.
Ja kulki, kun laudan päällä seisova antoi kehon liikkeillä voimaa sen liikuttamiseen, se epäkesko eturatas oli se idea, ettei tarvinnut potkia vauhtia.
Oli noita Jarmo(?) Ponkalan keksintöjä.
Se mies siis, joka on keksinyt vähän vaikka mitä jännää, joka mun itseni kaiken järjen mukaan olisi pitänyt keksiä.
Mutta ei, mitä sitä hulluja, minä en ole keksinyt yhtään mitään.
.
Polkiessa on klo 10:n kohdalla nolla-kohta tai kuollut piste, ja jos toinen poljin on painamassa klo 4:ssä, se auttaa pääsemään kuolleen pisteen yli.
Joissain invalidi-pyörissä, kun poljetaan käsillä eikä jaloilla, mennään "tasatahtiin".
.