Eli onko kalkkuna terveellisempää kuin kinkku?
Ja voiko Snellmannin ohuen ohutta kalkkunaleikettä syödä ilman mitään tunnontuskia? (En ole varma oliko Snellmannin, mutta rasvaa oli vain jtn 4 %.)
Kyselisin tätä vain koska häiritsee. En tosin ole varma, onko palsta vähän väärä.. Toivoisin silti vastausta. :)
Ja voiko Snellmannin ohuen ohutta kalkkunaleikettä syödä ilman mitään tunnontuskia? (En ole varma oliko Snellmannin, mutta rasvaa oli vain jtn 4 %.)
Kyselisin tätä vain koska häiritsee. En tosin ole varma, onko palsta vähän väärä.. Toivoisin silti vastausta. :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Snelmannin ohut kalkkunaleike sisältää tuoteselosteen mukaan glukoosia ja maltodekstriiniä, jotka molemmat ovat sokeria.
En söisi tuollaista tuotetta koskaan. Kinkku taas on eri asia. Jos ostat kinkkuleikkeitä valmispakkauksissa niin sama ongelma sokerien kanssa. Paras kinkku tulee kun itse tekee kinkkua uunissa ilman lisäaineita.
Ohuen ohut kalkkunafilee
Pakkauskoko: 200 g
Ainekset:
Kalkkunafilee, vesi, happamuudensäätöaineet (E325,E326), suola (1,7%), glukoosi, stabilointiaineet (E450,E451), maltodekstriini, kasviproteiinihydrolysaatti (mm. soija), mausteet ja luontaiset aromiaineet (sipuli, valkopippuri), hapettumisenestoaine (E301), säilöntäaine (E250).
Myös minä olen kuvitellut että kalkkuna on terveellisempää. Se on lintua ja yleensä lintu on terveellisempää kuin esim. kinkku.
Kyllähän jouluna syödään kalkkunaa kinkun sijasta, se on nimittäin vähärasvaisempaa. Vai olenko väärässä muka...?
Jos haluat tarkkailla ettet saa liikaa esim. suolaa ja se olisi terveellistä. Niin esim. Hanna partanen valitsee aina sydäntuotteet (kuten mäki) :D
niis on vähiten rasvaa jne...
Se on sellai pieni punanen merkki siin etukannessa, ja esim. snellmannin kultakinkku, kultakalkkuna on näitä.. :) ne on hyviä :) ja vähäkalorisia ja täyttää yhtä hyvin ku muutkin..