Olen pitkän työurani aikana käynyt monenlaisia kehityskeskusteluja mutta viimeisin muutama päivä sitten oli kyllä ala-arvoisin.
Esimieheni on sosiaalipuolen hyvinvoinnin edistäjä ja kehittämisen ammattilainen. Osaa siis sen toisenkin tyylin eli ihmisen alaspainamisen.
Kuvitelkaa tilanne. Ensin hän haukkuu kollegani ja lupaa antaa hänelle muistutuksen. Kollegan haukkuminen toimii adrenaliinin kohottajana ja siitä on hyvä siirtyä meikäläisen kimppuun.
Esimiehen korosti keskusteluajan tärkeyttä ja sitä ettei tällaista tilaisuutta tule kuin kerran vuodessa. Miksi hän sitten käytti sen alaisen moittimiseen ja työtehtävien läpikäymiseen. Olemme hiljattain tehneet tehtäväkuvaukset joten silloin hänen olisi pitänyt olla kiinnostunut työtehtävistäni ja prosenteista. Mutta silloin ei ollut aikaa.
Tehoja pitäisi saada enemmän vanhasta kehosta. Tämäkö on sitä kuuluisaa ikäjohtamista kaupungilla?
Kaltoinkohtelukeskustelu
2
1739
Vastaukset 2
- Niemi aikanaan
"asiahan ei minulle kuulu,mutta voitaisiinko jatkaa minun asioitteni käsittelyä!"
Pyydä uusi aika. - Pakkomies
Mietin pitkään miten vastata. Ehkä olet sosiaalitoimessa töissä tai kelalla yms... ainut mitä voin sanoa on se että tunteesi oli ehkä sama kuin henkilöllä joka joskus on hakenut tukalaan tilanteeseen apua sosiaalitoimelta eikä ole siinä onnistunut koska ei ole ollut kovin fiksu kertomaan asiaa kuin vakava tilanne hänellä on ollut. Siksi ajattelin että ehkä sinun kohtalosi on helpompi kuin tämän henkilön jonka tilille on voinut jo tulla montakin maksuhäiriömerkintää. Eli pientä se tuo oli isossa meressä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l267868- 67665
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni44645Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34558- 51497
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30460- 30444
En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437- 38436
- 45427