Perunapuuro:
Kuori neljä isoa perunaa keitä kypsiksi n. 2 L vedessä. Nosta perunat pois ja säilytä vesi muussaa perunat vaikka haarukalla vispaa takaisin keitinveteen ja ruisjauhoja n. 4dl hauduta n. ½ tuntia suolaa n. 2-1 tl.
Maistuu kylmän maidon kanssa ja tietysti voisilmä. Seuraavana päivänä siivuina paistettuna yhä ihanaa.
Jossain päin tässä käytetään ohrajauhoja ruisjauhojen sijaa.
Perunapuuro
6
3884
Vastaukset
- Nimetön
Eikös tuo ole ptattihuttua ? Voisilmän kanssa mie syön sitä.
- vanha kokki
Ohje on hieman muunneltu Pastanttipuurosta, joka on todella maukasta ja syödään nimenomaa voisilmän kera. Ruisjauho vaatii pidemmän haudutuksen kuin ohra. Ruisjauho on myös voimakkaampaa, joten raaaksi jätetty ruis aiheuttaa sangen vikkeliä huussikäyntejä ja lisäksi ilmalaivan kokoisia pie.
Kannattaa muuten tehdä kokeeksi, valmistus on todella helppoa ja tulos on maittava. - p- savosta
vanha kokki kirjoitti:
Ohje on hieman muunneltu Pastanttipuurosta, joka on todella maukasta ja syödään nimenomaa voisilmän kera. Ruisjauho vaatii pidemmän haudutuksen kuin ohra. Ruisjauho on myös voimakkaampaa, joten raaaksi jätetty ruis aiheuttaa sangen vikkeliä huussikäyntejä ja lisäksi ilmalaivan kokoisia pie.
Kannattaa muuten tehdä kokeeksi, valmistus on todella helppoa ja tulos on maittava.ja olen ikäni tuota syönyt. Aivan ihana ruoka!
Nyt asun Espoossa, enkä uskalla sitä laittaa itse. Äiskä käydessään visiitillä kokkailee sitä. - voisilmä
vanha kokki kirjoitti:
Ohje on hieman muunneltu Pastanttipuurosta, joka on todella maukasta ja syödään nimenomaa voisilmän kera. Ruisjauho vaatii pidemmän haudutuksen kuin ohra. Ruisjauho on myös voimakkaampaa, joten raaaksi jätetty ruis aiheuttaa sangen vikkeliä huussikäyntejä ja lisäksi ilmalaivan kokoisia pie.
Kannattaa muuten tehdä kokeeksi, valmistus on todella helppoa ja tulos on maittava.Meillä lapsuuden kodissa syötiin Pastanttipuuroa.
Isäni suuri herkku ja minulle mukulana kauhistus:)Ite en ole sitä laittanut, pitäisi kyllä kokeilla jospa nyt aikuisena maistuisi hyvinkin.
- tyynekaarina
Keitin jälleen ruisperunapuuroa, ostin jopa voita 250 g paketin.
Olen nykyään maidonvalkuais- allerginen, joten maitoa puuron kanssa en voi juoda.
On muuten hyvää ilmankin. :)
Jossain joku kehui syövänsä kiisselin kera, nyt kokeilin. Minä en pitänyt: Puuro kuuluu ryhmään suolaiset ja kiisseli makeat.
Minun makuhermot nauraa ja laulaa voisilmälle tuossa puurossa, joka lisää puuron suolaiset painotusta.
Painoa pyrin pudottamaan, pidän kirjaa ruoka ostoksista omalla sivustollani. - puro_suu
näin
http://www.energiapaju.fi/palstaviljely/perunapuuro.htm
Tein näin; keitin perunat kuorineen ja khypsinä nuijin "kauakosaa ja söin kuoret. Kaavin perunamössön vesi/haudutuskattilaan, lisäsin manteliamaitoa ja jorma-ohrjauhoa .
Haudutin noin ~30 min ja nauttiin kirnuvo silmällä ja puolukkamehua hörppien.
Ah autuutta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse664454Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1043727Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083341Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.211896Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681893Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871139- 89903
- 49851
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.108834Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23774