Mitenkäs on, pystyykö yksityisenä ostamaan hopeanitraattia apteekista?
Ainakin rikkihappoa saa tosta vaan...
Hopeanitraatti
8
11264
Vastaukset 8
- Tiiseli
Asiahan selviää helpoimmin kun käväisee apteekissa ja kysyy. Miksipä ei pystyisi.
- Anonyymi
Ja tämähän auttaa kovasti. Piti vain päästä kommentoimaan ja olla näsäviisas. kuten minä.
- n.n.
Se on sitten ikävä aine: jos sitä juo, niin aine kerääntyy ihon alle ja muuttaa sen harmahtavaksi (aikalailla saven värinen). Tila on sitten pysyvä, joten pullo lukittuun kaappiin ja avain piiloon.
Meillä on vieläkin väestössä muutamia näin värjäytyneitä, sillä ainetta käytettiin ennen desinfioimiseen. Lapset ovat aina maistelleet kaikenlaisia aineita ja onnettomuuksia sattuu.- Puistokemistii
olenkin aina ihmetellyt kun jotkin ihmiset näyttää niin harmailta.
Hyvin ilmastoitu tila tarkoittaa minulla parveketta, kun turvallisuusmääräyksissä niin sanottiin =P
En ollut aikeissa juoda sitä, mutta voiko höyryt aiheuttaa värjäymiä esim. parvekkeella?
Onko olemassa jotain muuta turvallisempaa kemikaalia hopeointiin "elektrolyysin" avulla? - kavu
Puistokemistii kirjoitti:
olenkin aina ihmetellyt kun jotkin ihmiset näyttää niin harmailta.
Hyvin ilmastoitu tila tarkoittaa minulla parveketta, kun turvallisuusmääräyksissä niin sanottiin =P
En ollut aikeissa juoda sitä, mutta voiko höyryt aiheuttaa värjäymiä esim. parvekkeella?
Onko olemassa jotain muuta turvallisempaa kemikaalia hopeointiin "elektrolyysin" avulla?Hopeanitraatti on myös valoherkää ja tästä syystä säilytettävä mieluummin ruskeassa lasipullossa. Hopeatahrat eivät suinkaan ole pysyviä, vaan lähtevät ajan kanssa pois (tahrahan on pääasiassa metallista hopeaa ja hopeasulfidia). Yhdiste on myös aikamoinen myrkky (mdsd olisi siis syytä lukea)
Hopeanitraatti on ehdottomasti halvin kaupallisesti hankittava hopean suola, joten sitä kyllä kokeisiin suosittelen. Hankkiminen on vain hiukan ongelmallista. Toki voit liuottaa sähkövirran avulla vaikkapa hopealusikan laimeaan typpihappoliuokseen. - ???
>sillä ainetta käytettiin ennen desinfioimiseen<
Mitähän sillä desinfioitiin koska aine tahraa erittäin tehokkaasti? Hopeanitraatti itsessään on väritöntä mutta hopea pelkistyy helposti erilaisille pinnoille mustaksi tahraksi. Käsistä ko. tahrat eivät lähde kuin ajan kanssa kulumalla.
Muinoin lapista (ei lapis lazuli) eli hopeanitraattia käytettiin syylien poistoon. - n.n.
??? kirjoitti:
>sillä ainetta käytettiin ennen desinfioimiseen<
Mitähän sillä desinfioitiin koska aine tahraa erittäin tehokkaasti? Hopeanitraatti itsessään on väritöntä mutta hopea pelkistyy helposti erilaisille pinnoille mustaksi tahraksi. Käsistä ko. tahrat eivät lähde kuin ajan kanssa kulumalla.
Muinoin lapista (ei lapis lazuli) eli hopeanitraattia käytettiin syylien poistoon.Desinfiointiin (eivät ehkä kehdanneet mainostaa varsinaista vaivaa) sitä aikanaan mainittiin käytetyn, mutta näyttää olleen melkein yleisaine.
http://www.drugstoremuseum.com/sections/level_info2.php?level_id=143&level=2
- selvittää
onko Tamro vielä hengissä oleva firma. Minä ainakin olen joskus ostanut sieltä sellaisiakin kemikaaleja, joita ei ihan joka paikasta saa. Eikä ainakaan siihen hintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️481032Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?17959- 82841
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80759Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21727- 59621
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k203618- 102604
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet188572- 90538
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html259476Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto71461Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.85448- 36408
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42403- 28377
Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9142376- 43372
- 5368
- 29348