Mitenkäs on, pystyykö yksityisenä ostamaan hopeanitraattia apteekista?
Ainakin rikkihappoa saa tosta vaan...
Hopeanitraatti
8
11217
Vastaukset
- Tiiseli
Asiahan selviää helpoimmin kun käväisee apteekissa ja kysyy. Miksipä ei pystyisi.
- Anonyymi
Ja tämähän auttaa kovasti. Piti vain päästä kommentoimaan ja olla näsäviisas. kuten minä.
- n.n.
Se on sitten ikävä aine: jos sitä juo, niin aine kerääntyy ihon alle ja muuttaa sen harmahtavaksi (aikalailla saven värinen). Tila on sitten pysyvä, joten pullo lukittuun kaappiin ja avain piiloon.
Meillä on vieläkin väestössä muutamia näin värjäytyneitä, sillä ainetta käytettiin ennen desinfioimiseen. Lapset ovat aina maistelleet kaikenlaisia aineita ja onnettomuuksia sattuu.- Puistokemistii
olenkin aina ihmetellyt kun jotkin ihmiset näyttää niin harmailta.
Hyvin ilmastoitu tila tarkoittaa minulla parveketta, kun turvallisuusmääräyksissä niin sanottiin =P
En ollut aikeissa juoda sitä, mutta voiko höyryt aiheuttaa värjäymiä esim. parvekkeella?
Onko olemassa jotain muuta turvallisempaa kemikaalia hopeointiin "elektrolyysin" avulla? - kavu
Puistokemistii kirjoitti:
olenkin aina ihmetellyt kun jotkin ihmiset näyttää niin harmailta.
Hyvin ilmastoitu tila tarkoittaa minulla parveketta, kun turvallisuusmääräyksissä niin sanottiin =P
En ollut aikeissa juoda sitä, mutta voiko höyryt aiheuttaa värjäymiä esim. parvekkeella?
Onko olemassa jotain muuta turvallisempaa kemikaalia hopeointiin "elektrolyysin" avulla?Hopeanitraatti on myös valoherkää ja tästä syystä säilytettävä mieluummin ruskeassa lasipullossa. Hopeatahrat eivät suinkaan ole pysyviä, vaan lähtevät ajan kanssa pois (tahrahan on pääasiassa metallista hopeaa ja hopeasulfidia). Yhdiste on myös aikamoinen myrkky (mdsd olisi siis syytä lukea)
Hopeanitraatti on ehdottomasti halvin kaupallisesti hankittava hopean suola, joten sitä kyllä kokeisiin suosittelen. Hankkiminen on vain hiukan ongelmallista. Toki voit liuottaa sähkövirran avulla vaikkapa hopealusikan laimeaan typpihappoliuokseen. - ???
>sillä ainetta käytettiin ennen desinfioimiseen<
Mitähän sillä desinfioitiin koska aine tahraa erittäin tehokkaasti? Hopeanitraatti itsessään on väritöntä mutta hopea pelkistyy helposti erilaisille pinnoille mustaksi tahraksi. Käsistä ko. tahrat eivät lähde kuin ajan kanssa kulumalla.
Muinoin lapista (ei lapis lazuli) eli hopeanitraattia käytettiin syylien poistoon. - n.n.
??? kirjoitti:
>sillä ainetta käytettiin ennen desinfioimiseen<
Mitähän sillä desinfioitiin koska aine tahraa erittäin tehokkaasti? Hopeanitraatti itsessään on väritöntä mutta hopea pelkistyy helposti erilaisille pinnoille mustaksi tahraksi. Käsistä ko. tahrat eivät lähde kuin ajan kanssa kulumalla.
Muinoin lapista (ei lapis lazuli) eli hopeanitraattia käytettiin syylien poistoon.Desinfiointiin (eivät ehkä kehdanneet mainostaa varsinaista vaivaa) sitä aikanaan mainittiin käytetyn, mutta näyttää olleen melkein yleisaine.
http://www.drugstoremuseum.com/sections/level_info2.php?level_id=143&level=2
- selvittää
onko Tamro vielä hengissä oleva firma. Minä ainakin olen joskus ostanut sieltä sellaisiakin kemikaaleja, joita ei ihan joka paikasta saa. Eikä ainakaan siihen hintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 361746
- 50798
- 68757
- 108720
Kuka varasti Sisun rahat
Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!7651Miten sulla on niin kaunis
Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t33599Ajattelen sinua
vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu27570Taas on Festarit ohi ja saatu toisten muijia kylläseksi asti
2 päivää täyttä jytinää ja rytkettä kyllä kelpaa vielä Kaupunkin tukemana.14538Olen työtön ilman työnhakuvelvoitetta
Saan 600e/kk. En voi tehdä töitä. En osaa laittaa ruokaa. En pysty kävelemään tai olemaan jalkeilla tuntia pidempään.138445Porukkaa ku pipoa
Olipas iloinen yllätys kun kiertelin ja kaartekin autolla koko päivän pitkin ähtäriä joka paikassa väkeä, leirintäalueel27426