Mitenkäs on, pystyykö yksityisenä ostamaan hopeanitraattia apteekista?
Ainakin rikkihappoa saa tosta vaan...
Hopeanitraatti
8
11016
Vastaukset
- Tiiseli
Asiahan selviää helpoimmin kun käväisee apteekissa ja kysyy. Miksipä ei pystyisi.
- Anonyymi
Ja tämähän auttaa kovasti. Piti vain päästä kommentoimaan ja olla näsäviisas. kuten minä.
- n.n.
Se on sitten ikävä aine: jos sitä juo, niin aine kerääntyy ihon alle ja muuttaa sen harmahtavaksi (aikalailla saven värinen). Tila on sitten pysyvä, joten pullo lukittuun kaappiin ja avain piiloon.
Meillä on vieläkin väestössä muutamia näin värjäytyneitä, sillä ainetta käytettiin ennen desinfioimiseen. Lapset ovat aina maistelleet kaikenlaisia aineita ja onnettomuuksia sattuu.- Puistokemistii
olenkin aina ihmetellyt kun jotkin ihmiset näyttää niin harmailta.
Hyvin ilmastoitu tila tarkoittaa minulla parveketta, kun turvallisuusmääräyksissä niin sanottiin =P
En ollut aikeissa juoda sitä, mutta voiko höyryt aiheuttaa värjäymiä esim. parvekkeella?
Onko olemassa jotain muuta turvallisempaa kemikaalia hopeointiin "elektrolyysin" avulla? - kavu
Puistokemistii kirjoitti:
olenkin aina ihmetellyt kun jotkin ihmiset näyttää niin harmailta.
Hyvin ilmastoitu tila tarkoittaa minulla parveketta, kun turvallisuusmääräyksissä niin sanottiin =P
En ollut aikeissa juoda sitä, mutta voiko höyryt aiheuttaa värjäymiä esim. parvekkeella?
Onko olemassa jotain muuta turvallisempaa kemikaalia hopeointiin "elektrolyysin" avulla?Hopeanitraatti on myös valoherkää ja tästä syystä säilytettävä mieluummin ruskeassa lasipullossa. Hopeatahrat eivät suinkaan ole pysyviä, vaan lähtevät ajan kanssa pois (tahrahan on pääasiassa metallista hopeaa ja hopeasulfidia). Yhdiste on myös aikamoinen myrkky (mdsd olisi siis syytä lukea)
Hopeanitraatti on ehdottomasti halvin kaupallisesti hankittava hopean suola, joten sitä kyllä kokeisiin suosittelen. Hankkiminen on vain hiukan ongelmallista. Toki voit liuottaa sähkövirran avulla vaikkapa hopealusikan laimeaan typpihappoliuokseen. - ???
>sillä ainetta käytettiin ennen desinfioimiseen<
Mitähän sillä desinfioitiin koska aine tahraa erittäin tehokkaasti? Hopeanitraatti itsessään on väritöntä mutta hopea pelkistyy helposti erilaisille pinnoille mustaksi tahraksi. Käsistä ko. tahrat eivät lähde kuin ajan kanssa kulumalla.
Muinoin lapista (ei lapis lazuli) eli hopeanitraattia käytettiin syylien poistoon. - n.n.
??? kirjoitti:
>sillä ainetta käytettiin ennen desinfioimiseen<
Mitähän sillä desinfioitiin koska aine tahraa erittäin tehokkaasti? Hopeanitraatti itsessään on väritöntä mutta hopea pelkistyy helposti erilaisille pinnoille mustaksi tahraksi. Käsistä ko. tahrat eivät lähde kuin ajan kanssa kulumalla.
Muinoin lapista (ei lapis lazuli) eli hopeanitraattia käytettiin syylien poistoon.Desinfiointiin (eivät ehkä kehdanneet mainostaa varsinaista vaivaa) sitä aikanaan mainittiin käytetyn, mutta näyttää olleen melkein yleisaine.
http://www.drugstoremuseum.com/sections/level_info2.php?level_id=143&level=2
- selvittää
onko Tamro vielä hengissä oleva firma. Minä ainakin olen joskus ostanut sieltä sellaisiakin kemikaaleja, joita ei ihan joka paikasta saa. Eikä ainakaan siihen hintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475495Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612396Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181890Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1461773- 171615
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol341575Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5140881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome181125Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771088Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se2281059