Mitenkäs on, pystyykö yksityisenä ostamaan hopeanitraattia apteekista?
Ainakin rikkihappoa saa tosta vaan...
Hopeanitraatti
8
10861
Vastaukset
- Tiiseli
Asiahan selviää helpoimmin kun käväisee apteekissa ja kysyy. Miksipä ei pystyisi.
- Anonyymi
Ja tämähän auttaa kovasti. Piti vain päästä kommentoimaan ja olla näsäviisas. kuten minä.
- n.n.
Se on sitten ikävä aine: jos sitä juo, niin aine kerääntyy ihon alle ja muuttaa sen harmahtavaksi (aikalailla saven värinen). Tila on sitten pysyvä, joten pullo lukittuun kaappiin ja avain piiloon.
Meillä on vieläkin väestössä muutamia näin värjäytyneitä, sillä ainetta käytettiin ennen desinfioimiseen. Lapset ovat aina maistelleet kaikenlaisia aineita ja onnettomuuksia sattuu.- Puistokemistii
olenkin aina ihmetellyt kun jotkin ihmiset näyttää niin harmailta.
Hyvin ilmastoitu tila tarkoittaa minulla parveketta, kun turvallisuusmääräyksissä niin sanottiin =P
En ollut aikeissa juoda sitä, mutta voiko höyryt aiheuttaa värjäymiä esim. parvekkeella?
Onko olemassa jotain muuta turvallisempaa kemikaalia hopeointiin "elektrolyysin" avulla? - kavu
Puistokemistii kirjoitti:
olenkin aina ihmetellyt kun jotkin ihmiset näyttää niin harmailta.
Hyvin ilmastoitu tila tarkoittaa minulla parveketta, kun turvallisuusmääräyksissä niin sanottiin =P
En ollut aikeissa juoda sitä, mutta voiko höyryt aiheuttaa värjäymiä esim. parvekkeella?
Onko olemassa jotain muuta turvallisempaa kemikaalia hopeointiin "elektrolyysin" avulla?Hopeanitraatti on myös valoherkää ja tästä syystä säilytettävä mieluummin ruskeassa lasipullossa. Hopeatahrat eivät suinkaan ole pysyviä, vaan lähtevät ajan kanssa pois (tahrahan on pääasiassa metallista hopeaa ja hopeasulfidia). Yhdiste on myös aikamoinen myrkky (mdsd olisi siis syytä lukea)
Hopeanitraatti on ehdottomasti halvin kaupallisesti hankittava hopean suola, joten sitä kyllä kokeisiin suosittelen. Hankkiminen on vain hiukan ongelmallista. Toki voit liuottaa sähkövirran avulla vaikkapa hopealusikan laimeaan typpihappoliuokseen. - ???
>sillä ainetta käytettiin ennen desinfioimiseen<
Mitähän sillä desinfioitiin koska aine tahraa erittäin tehokkaasti? Hopeanitraatti itsessään on väritöntä mutta hopea pelkistyy helposti erilaisille pinnoille mustaksi tahraksi. Käsistä ko. tahrat eivät lähde kuin ajan kanssa kulumalla.
Muinoin lapista (ei lapis lazuli) eli hopeanitraattia käytettiin syylien poistoon. - n.n.
??? kirjoitti:
>sillä ainetta käytettiin ennen desinfioimiseen<
Mitähän sillä desinfioitiin koska aine tahraa erittäin tehokkaasti? Hopeanitraatti itsessään on väritöntä mutta hopea pelkistyy helposti erilaisille pinnoille mustaksi tahraksi. Käsistä ko. tahrat eivät lähde kuin ajan kanssa kulumalla.
Muinoin lapista (ei lapis lazuli) eli hopeanitraattia käytettiin syylien poistoon.Desinfiointiin (eivät ehkä kehdanneet mainostaa varsinaista vaivaa) sitä aikanaan mainittiin käytetyn, mutta näyttää olleen melkein yleisaine.
http://www.drugstoremuseum.com/sections/level_info2.php?level_id=143&level=2
- selvittää
onko Tamro vielä hengissä oleva firma. Minä ainakin olen joskus ostanut sieltä sellaisiakin kemikaaleja, joita ei ihan joka paikasta saa. Eikä ainakaan siihen hintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 224224
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu323488Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543364Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203318Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232910Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod272657Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162350Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122341MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142155Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S291757