Sopiiko se makeutusaineeksi VHH:lla? Täällä on puhuttu keinomakeutusaine esille, mutta hunajasta en löytänyt ketjua.
Hunajasta
8
4085
Vastaukset
- turhuudenjumala
kun vhh:n jeesus-paavali kjmattila näkee sun avauksen, niin siltä luultavasti räjähtää pää... ja nahka kääntyy nurinpäin. tuskin hunaja kuuluu vhh-palstalle...
p.s. Mattila... toi jeesus-paavali kuulosti vaan niin messiaaliselta, kun jaksat paasata vhh:n puolesta, nothing personal... tarvita makeutusaineita. Kun vhh:ta noudattaa pysyvänä elämäntapamuutoksena niin makeus löytyy muualta kuin sokereista. Minulle riittää kotimaisten marjojen sisältämä oma sokeri. Kuulin juuri venäläiseltä ystävättäreltäni, että hunaja on hyvä ulkoisesti iholle mutta jos olet todella harkitsemassa vhh:ta niin älä mieti vaan kokeile niin huomaat, ettet tarvitse makeutusaineita.
- sellasta
Kysyin, että sopiiko hunaja makeutusaineeksi, mutta et kyllä vastannut kysymykseeni. Jokainen saa varmaan itse ratkaista mitä makeuttaa ja missä tilanteessa. Sinun kroppasi ja sen mieltymykset eivät ole yleistettävissä kaikkiin.
sellasta kirjoitti:
Kysyin, että sopiiko hunaja makeutusaineeksi, mutta et kyllä vastannut kysymykseeni. Jokainen saa varmaan itse ratkaista mitä makeuttaa ja missä tilanteessa. Sinun kroppasi ja sen mieltymykset eivät ole yleistettävissä kaikkiin.
niin hunaja ei sovi sen paremmin makeutusaineeksi kuin sokerikaan. Siis minun mielestäni ja jos joku väittää muuta niin ei ymmärrä vhh-ruokavaliosta mitään.
- Anonyymi
sellasta kirjoitti:
Kysyin, että sopiiko hunaja makeutusaineeksi, mutta et kyllä vastannut kysymykseeni. Jokainen saa varmaan itse ratkaista mitä makeuttaa ja missä tilanteessa. Sinun kroppasi ja sen mieltymykset eivät ole yleistettävissä kaikkiin.
No ei tietenkään sovi. Katso fineli.fi
- Tai_ga
Eli sen puolesta se sopii vallan mainiosti. Hunajassa on ainkin 180 erilaista aineyhdistettä ja se on mielestäni huomattavasti parempi vaihtoehto kuin keinotekoiset makeutusaineet. Hunaja on luonnontuote 100%.
Ja älkääkä jankatko nyt siitä mikä on VHH ja mikä ei. Kysyjä ei kysynyt sitä.- hyväkarppi
Sopiiko se makeutusaineeksi VHH:lla?
Tahtoi tietää sopiiko, mutta vhh:n "luonne" perusteluna
sopivuudelle ei kiinnosta. Aika jännä juttu?
Ja sitten asiaan: (siteeraukseen)
"Moni on kysynyt minulta hunajan vaikutuksista.
Itse emme käytä hunajaa enkä osaa sanoa hunajasta siksi mitään.
Mutta varmaan on monia, jotka haluaisivat pitää hunajan ruokavaliossaan.
Jokaisen tulisi kokeilla kuinka hunaja hänelle sopii.
Pohjimmiltaan hunaja on lähes pelkkää sokeria, mutta se
sisältää paljon ravinneaineita."
Antti Heikkilä – Hyvän olon keittokirja
Jos minulta kysyttäisiin tulisiko aloittelevan karppaajan
korvata sokerin tuoma makeus hunajalla, neuvoisin
makustelemaan ruokaa jonkun aikaa ilman lisättyä sokeria "missään"
muodossa, niin että kosketus ruuan "alkuperäiseen makeuteen" palautuu.
Voi olla että käsitykseni ”opitusta” suolaisen/ makean
kokemuksesta (esim. minun suolainen on toiselle suolaton)
ei pidä täysin paikkaansa, mutta olen ainakin itse
ymmärtänyt, että makeankin kanssa ”nälkä kasvaisi syödessä”.
- Ruoat tehtävä itse!
http://www.crohnjacolitis.fi/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1185861768/13#13
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki52945Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1152834Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma242704Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne452578Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv792434PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist382349Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102274Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k771908Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1961772- 1341685