MANSIKKALEIVOS

Mansikkaleivoksen ohjetta kaipaan...
Sellaista jota olen syönyt joskus jossain kahvilassa. Vaalea leivos, jossa välissä joku mönjä/kreemi ja sitte päällä on mansikkaa ja hyytelöä..
Oisko jollakin ohjetta antaa.
Kiitos!
32365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tänä ja viime kesänä olen pistellyt mansikoita ja hyytelöitä varmaan satojen mansikkaleivoslevyjen päälle. Välissä olevassa kellertävässä "mönjässä" (NAM) on vaniljakreemijauhetta, jota ei kaupassa tavis kuluttajalle myydä. Ehkä kotikonstein voi tyytyä laittamaan väliin vaikka kermavaahtoa ja tuorejuustoa vaniljalla maustettuna. :)

Äänestä
  • Kyllähän tuota kreemijauhetta saa nykyään useimmista kaupoista. Taitaa olla tavallisin semmonen 500gramman muovitötsä. Meillä löytyy 20 kilon pussi jauhetta, mutta se oli sitten tukusta.

    Äänestä

  • sadas kirjoitti:

    Kyllähän tuota kreemijauhetta saa nykyään useimmista kaupoista. Taitaa olla tavallisin semmonen 500gramman muovitötsä. Meillä löytyy 20 kilon pussi jauhetta, mutta se oli sitten tukusta.

    En tiennytkään, että jauhetta saa kaupoista! Pitääkin tiirata sitä heti ens kerralla, kun kauppaan menen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mansikkimamma kirjoitti:

Mansikkaleivoksen ohjetta kaipaan...
Sellaista jota olen syönyt joskus jossain kahvilassa. Vaalea leivos, jossa välissä joku mönjä/kreemi ja sitte päällä on mansikkaa ja hyytelöä..
Oisko jollakin ohjetta antaa.
Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu