Mikä etukortti, plussa, s-etu vai ykkösbonus on kaikista paras nuorelle yksinelävälle sinkkunaiselle? Mistä saa parhaimmat edut ja bonukset?
etukorteista
???
252431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
plussa, s-etu , molemmat kun varmaan molemmissa tulee käytyä, ehkä vielä tili mukaan niin voi maksaa suoraan tililtä ,mutta tililuottoa en ottaisi
Mainostetut edut ovat näennäisiä.Hintatietoinen asiakas ostaa sieltä, missä vertailukelpoinen tuote on halvin.
Euroillahan me vielä maksetaan eikä ale-prosenteilla,eiks je ?
yksineläjä ei hirveesti ehdi ostella kuukaudessa, plussa siitä hyvä kun pisteet ei katoa mihinkään vaan kertyy kuukaudesta toiseen.
itelläni vain plussa, mutta tarpeen mukaan käyn muissakin kaupoissa (eli siis tarjouksia metsästämässä :) )
tietenkään niitä kaikkia etukortteja ei kannata hankkia ja ravata kaupasta toiseen; kaikissa korteissa on ideana keskittäminen
Plussakortin ajatus on sen kalleudessa,eli jos kortista on maksanut tuntuvasti,oletetaan että asiakas sitoutuu paremmin kaupparyhmään ja on onnellinen maksaessaan normaalihintaa muutamista vaihtuvista tuotteista joissa hämäyksen vuoksi ilmoitetaan:ilman korttia +30%.
Bonuskortti ei maksa mitään joten ei silläkään saa kuin laihan vasemmistopropagandaa sisältävän Me sosiaalidemokraatit-lehdykäisen.
Joskus myös hämäystarjouksia kuten plussalla.
S-korttiin pääsi pari vuotta sitten kiinni 20 eurolla ja pienellä kulutuksellani 100 euron osuuskaupan jäsenmaksu on karttunut huomaamatta.
Tuotteet olisivat maksaneet aivan saman,vilautinko korttia tai en.
Ovat siis saaneet profiloitua kulutuskäyttäytymistäni ja käyttämiäni ostospaikkoja,eikä kortti ole ohjannut valintojani.Ehkä tieto auttaa palvelemaan minua paremmin jatkossa.En näe tässä tietoturvaongelmaa.Kaikkia munia en kuitenkaan pane samaan koriin,kuten vakuutus-ja pankkiasiointia.Tähän kaupparyhmät pyrkivät saadakseen kuluttajasta entistä tarkemman kuvan.
S:n kielteisenä puolena kerran kuussa tuleva muovisäkillinen mainoksia ökypalveluista joita en tarvitse,sekä paksu yhteishyvä-lehti joka on pelkkää soopaa.
"Plussakortin ajatus on sen kalleudessa,eli jos kortista on maksanut tuntuvasti,oletetaan että asiakas sitoutuu paremmin kaupparyhmään"
Tuo nyt ei oikeen käy yksiin. Olet maksanut 100e s-kortista ja sanot että 8.40e hintainen plussakortti on kallis?
Toisekseen: ilman plussakorttia maksat plussatuotteista NORMAALIHINNAN ja plussakortilla ALENNETUN HINNAN.
Plussakortilla maksat normaalihinnan jolla saisit vastaavan tuotteen muualtakin.
Kortittomia varten näiden kampanjatuotteiden hinta on merkitty keinotekoisen korkeaksi.
Hintatiedottomille tämä voi tuottaa tyydytystä.
Mutta mitä niillä plussapisteillä saa,se on jäänyt minullekin hämäräksi.
En tosin ymmärrä sitäkään,mitä urheilussa jaettavilla pisteillä voi ostaa.
näköjään joo epäkesko..
meinaatko että tuotteiden hinta nostetaan kuun alussa ja sitte laitetaan plussatarjous hämäykseksi? heh. et taida kovin hintatietoinen olla itsekään.
kampanjatuotteet on monet merkkituotteita, mainostuotteita joiden hinta alunperin on ymmärrettävästi korkea verrattuna halpamerkkeihin, ja plussakortilla näitä saa ostaa edullisemmin.
no merkkituotteeksi ei voi sanoa esim tässä kuussa olevaa viinirypäletarjousta, mutta en oo nähny kauppaa missä niitä sais 1.49 hintaan/rasia normaalihinnalla. jossain kaupassa tais olla ainaki euron verran enemmän.
pisteillä saa samaa kuin bonuksilla, eli rahaa. plussatarjouksista edun saa heti kassalla, mutta kertyvät pisteet ynnätään rahaksi.
itse saan nykyään plussasetelit suoraan tilille rahana ja plussakin on samassa pankkikortin kanssa,joten korttisotaa ei tarvi käydä enää
"1,49/Rasia".Onkohan tuo kiloa/paunaa/korttelia/kippuntaa ?
Kun hinnan on oltava aina 99 niin olettaisin rypäleitä olleen 850g tai nykyisin jo 750g ?
"Plussaseteli".Kummallinen valuutta.Mikä on sen muuntokerroin euroon ?
Siis montako euroa jätät kauppaan saadaksesi yhden plussan joka takaisin euroksi vaihdettuna on mitä ?
Onko sinulla nyt silmälaput ja näet vain niitä plussapalloja vai vilkuiletko edes sivuillesi olisiko siellä vihreämpää ruohoa.
Ja mitään korttisotaahan ei ole kun käteisellä maksaa,sitä ei ihan lähiaikoina kielletä.
joo maksa vaan käteisellä ilman mitään kortteja. en jaksa alkaa jankkaamaan tuosta aiheesta enää.
Jeps. Mutta sen 100€ saa takaisin, jos päättää erota S-ketjun jäsenyydestä. Toisaalta viime vuonna hyö makdsoi 10€ korkoa maksetulle osuusmaksulle. Joten sen voi halutessaan ajatella sijoituksena, vaikka pieni onkin.
Se maksu mikä siitä menee, ei ole kortista vaan
jäsenmaksu, jonka saa takaisin jos haluaa erota
jäsenyydestä.
molemmat kortit (plussa ja s-etu), mutta s-etukortista on ollut enemmän hyötyä. Siinä saa kerran kuussa ne kertyneet pisteet rahana ja plussassa saa 5e kun on ostanut plussakorttipaikoista 1000e tavaraa. Plussa-kortilla saa joistain ruuista alennusta mutta muut alennukset ovat olleet mielestäni huonoja. S-etukortilla ei saa ruuista alennusta mutta ne maksaa enemmän bonusta sekä muut alennukset ovat olleet mieleisiä (esim. ravintolat). Kannattaa myös miettiä sitä kumman palveluja käyttää enemmän. Itse tulee käytettyä s-ketjun palveluja koska lähin kauppani on s-market ja myöskin käyn usein hok:in ravintoloissa. Tämän takia kannatan s-etukorttia.
halvemmalla! Sitten kerätään maljoja ja pyyhkeitä ja kaikkea krääsää kaapinperälle seisomaan.
MEillä pyörii bonusostot 5-8€ kuukausi,joten ei kyllä olla sille kaupalle unelma-asiakkaita.
Ja se lehti,joo,t5aynnä tarpeetonta. Voikohan sen lehden perua? Pitääpä kysästä!
Mulla on noi kaikki, mutta ykkösbonuksesta ei oikeestaan juuri mitään iloa. Plussakortilla on usein hyviä alennuksia ruuista, joten se on hyvä, varsinkin jos käy pääasiassa ruokaostoksilla K-liikkeissä. S-tili mulla on myös; maksaa parempaa korkoa kun pankki. Ja sillä saa monessa ravintolassa etuja ja lisäks myös useista tapahtumista lippualennuksia yms. Kaikilla noilla etusysteemeillä on myös asiakaslehdet, joissa paljon kaikenlaista asiaa.
Plussa ja Ykkösbonus. Ykkösbonus vain siksi, että lähikauppani on Siwa ja kassaneidit painostivat mua niin kauan kortin hankkimiseen, että sen sitten hankin. Ilmainenhan tuo oli.
Sinulta puuttuu vielä yksi etukortti,
S-etukortti. Sillä saat kaikille edulliset hinnat, hyvät bonukset, jäsenmaksulles hyvän koron Asiakasomistajana pääset vaikuttamaan ja edelleen kehittämään kauppaasi. Mikäli haluat erota saat maksamasi jäsenmaksun pois. Valinta on sietenkin sinun.
Asiakas maksaa jokaikisen etukortin ja niiden tuomat kustannukset suoraan hinnoissa. Se on kauppiaiden keksimä jippo, saada asiakkaat uskolliseksi omaan ketjuunsa. Miksi maksaa etukäteen ruoasta kovaa hintaa, saadakseen sitten jotain minimaalisia bonuksia myöhemmin. Kyselin tuosta asikas omistajuus jutustakin vielä lisäetuja, kuten missä "meidän omistajien" lapinhuvila sijaitsee ja mille ajalle voisin asiakasomistajana sitä varata. Katsottiin kuin halpaa makkaraa. EI MEILLÄ OLE TEILLE sellaisia tarjota. Siis vain sisäpiirieille on mökkietu, mutta ei omistajille. Siispä ostan eräästä Saksalaiskaupasta miltei kaiken ja toreilta ja halleista loput. Näin saan kaikki edut välittömästi käyttööni ilman erityisiä "omistaja" kortteja.
Näistä kolmesta korttivaihtoehdosta ainoa ilmainen vaihtoehto on Ykkösbonus, vaikkakin myös S-etukortti on ilmainen siinä mielessä että siitä saa rahat erotessa takaisin.
Joka tapauksessa, Suomi on pullollaan Tradekan toimipisteitä, Siwa tai Valintatalo löytyy melkein jokaisen kulman takaa ja Euromarketkin suurimmista kaupungeista. Eikä kannata unohtaa yhteistyökumppaneita joilta saa bonusta ja kanta-asiakkaan etuja muun muassa polttoaineesta, matkoista, huonekaluista, autojen varaosista, hotelleista, kodinkoneliikkeistä.....
Ykkösbonuksen ideana on että bonusta kerätään aina 12 kuukautta, jonka jälkeen kotiin tulee bonusseteli, millä voi maksaa ostoksia tai sen voi lunastaa rahana. Bonusta kertyy portaittain ensimmäiseltä tasolta 1000€ vuosiostoksilla bonusta kertyy 9€, 3000€ saa 50€ ja 5000€ tulee 125€ ja niin edelleen (linkki bonustaulukkoon http://www.ykkosbonus.com/tradeka/ykkosbonus.nsf/sivut/index?OpenDocument&cid=index ) Suurimmat hankinnat kannattaa säästää kerran kuussa oleviin tuplabonuspäiviin.
Kanta-asiakkaille on kuukausittain vaihtuvat kanta-asiakastarjoukset jotka kulkevat nykyään Pika-Edun nimellä, jonka lisäksi sanomalehtimainonnassa on useasti prosenttialennuksia eri tuoteryhmistä jotka saa vain Ykkösbonuskortilla. Vuosittain asiakkaat palkitaan myös lahjakorttikampanjalla jolloin 100€ ostoksista saa 20€ lahjakortin.
käytännössä tapahtuu..en meinaan tee kortilla mitään!!
Kaupantäti.. taidetaan olla samassa firmassa töissä=) Meille muuten tuli just bonusseteli 404.8€
Saatpahan sitä markkinointiviestintää.Näet mihin kaikkeen pätkätyöläisellä luullaan olevan varaa kuluttaa,kuten hotelleihin,ravintoloihin,matkailuun...
Marssit lähimmän S-ryhmän toimipaikan asiakaspalvelupisteeseen ja täytät siellä lomakkeen "Eroaminen", jonka jälkeen saat rahasi takaisin oheisen ohjeen mukaisesti.
"Jäsenen erotessa osuuskaupan jäsenyydestä osuusmaksu palautetaan hänelle osuuskaupan
sääntöjen määräämällä tavalla. Pääsääntöisesti osuusmaksu maksetaan eroavalle
jäsenelle heti eroamistilanteessa tässä lomakkeessa valitulla tavalla. Erottaessa on
kaikki jäsenyyteen liittyvät S-Etukortit palautettava. Eronneen jäsenen oikeudet
asiakasomistajaetuihin lakkaavat."
Kuitenkin kannaattaa muistaa että se osuuspääoma kasvaa vuosittain korkoa ja sata euroa on kuitenkin todella pieni summa, jonka veikkaisin sinun kuitenkin käyttävän johonkin paljon turhempaan.
HOK-Elannossa osuuspääomalle on esim. monena edellisenä vuotena maksettu korkoa 20 %. Hinnathan ovat tietenkin yleensä yhtä edulliset kortillisille ja kortittomille siellä ei kortitonkaan joudu maksaan ylimääräistä.
Ilmoitat kassamyyjälle, että haluat erota jäsenyydestä. Tai sitten olet reipas ja soitat itse asiakaspalveluun. Ei ole mikään ongelma, vaan eroaminen, kuten liittyminenkin, käy kädenkäänteessa.
Meitä taitaa olla täällä vaikka kuinka.. =)
Hei vaan muillekin saman firman "tädeille" ja
kivaa kesää..