Lenkkeily yksikseen?

Juoksetteko mieluiten yksin vai kenties hyvän ystävän kanssa? Itse ottaisin mukaan kaverin jos toisenkin. Seurassa olisi kiva jutella niitä näitä sekä hieman kilpailla esim. ylämäissä, muutenkin olisi kivempi liikkua yhdessä. Onneksi koriskentille lähtee silloin tällöin kavereita.
Onko mahdollista ettei juoksu ole nuorison mielestä "trendikästä" vai mistä johtuu haluttomuus lenkkipoluille.
Olen yrittänyt mainostaa kavereilleni juoksun tuomaa hyvää oloa ja kuinka lenkin jälkeen tunnet itsesi uudeksi ihmiseksi, mutta he eivät liiemmin ole kiinnostuneet. Yhden jannun sain edellisenä keväänä lenkkikaveriksi, mutta hän vetosi laiskuuteen, lopetti ja suuntasi mielummin kotiin xboxin ääreen :(
5931
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Niin. Kyllä kai se yksin juokseminen ón semmoinen asia jonka on pakko maistua, jos meinaa harrastaa, saati kilpailla juoksua.

Sitten on erikseen ne jotka yksin tekemisen lisäksi nauttivat porukkalenkeistäkin. Itse en oikein osaa ajatella juoksemista sosiaalisena suorituksena. Teen mielummin pitkän lenkinkin yksin. Tämä ei johdu pohjimmiltaan edes siitä, että on vaikea löytää samanvauhtista porukkaa. Mikä on jo sinällään ongelma, jos harrastus on vakavaa laatua.

Kuitenkin itselleni pitemmät ja kovemmat harjoitukset ovat henkisesti helpompia yksin.

Tiedän monia, jotka tkevät pitkiä lenkkejä mielellään porukassa ja toiset jopa vetoharjoituksia ja sellaisia.

Yksilöllistä lienee. Mutta kaiketi yksin harjoitteleminen ei mitenkään voi olla täysin vastenmielistä, jotta harrastuksesta saisi mitään irti.

Juoksemisen aloittamisen suurin este on kuvitelma juoksusta äärimmäisen raskaana lajina. Sitä se onkin aluksi, mutta tietyn pisteen jälkeen ei ole enää kyse ylivoimaiisesta fyysisestä rasituksesta, vaan paremminkin henkisestä rasituksesta joka liittyy säännölliseen ja pitkäjänteiseen harjoitteluun.

Harva ei-juoksija tietää, että juokseminen helpottuu alkuvaikeuksien jälkeen ja lopulta se on nautintoa, jopa kilpailutasolla.

Äänestä

extremelajeista kovinta. nuoriso tulee messiin koko ajan enemmän. saa hyvät kiksit ja jälkimömmöt.

Äänestä

Ehkäpä et saa porukkaa lenkeille, koska monet eivät pidä juoksemisesta lainkaan. Itse joudun harrastukseni puolesta tekemään monenlaisia lenkkejä monta kertaa viikossa ja voin melkeimpä sanoa inhoavani juoksua. Alle tunnin verkkalenkit vielä menevät yksikseen, mutta pitemmät tai raskaammat yksin juostuna ovat aivan tuskaa. Kaveriporukka helpottaa selvästi taakkaa, sillä pystyy keskittymään muuhun kuin itse suoritukseen ja kaverit ovat hyvänä tsemppinä kovemmissa treeneissä. Mutta en pidä lenkkeilystä edes kavereitten kanssa. Juokseminen on minulle jopa hyvinkin vastenmielistä aika-ajoin.

Äänestä
  • Minä tykkään lenkkeillä yksin. Otan ipodin mukaan ja hyvää musaa soimaan, ja kelailen kaikkea mahdollista. Ja vitsi että lenkin jälkeen tuntuu hyvältä! Adrenaliini vaan virtaa! :)

    Äänestä

Itekki käyn yksin lenkillä kun kukaan muu ei jaksa vaivautua vaan ajelevat mielummin mopoilla pitkin kyliä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


By the way kirjoitti:

Juoksetteko mieluiten yksin vai kenties hyvän ystävän kanssa? Itse ottaisin mukaan kaverin jos toisenkin. Seurassa olisi kiva jutella niitä näitä sekä hieman kilpailla esim. ylämäissä, muutenkin olisi kivempi liikkua yhdessä. Onneksi koriskentille lähtee silloin tällöin kavereita.
Onko mahdollista ettei juoksu ole nuorison mielestä "trendikästä" vai mistä johtuu haluttomuus lenkkipoluille.
Olen yrittänyt mainostaa kavereilleni juoksun tuomaa hyvää oloa ja kuinka lenkin jälkeen tunnet itsesi uudeksi ihmiseksi, mutta he eivät liiemmin ole kiinnostuneet. Yhden jannun sain edellisenä keväänä lenkkikaveriksi, mutta hän vetosi laiskuuteen, lopetti ja suuntasi mielummin kotiin xboxin ääreen :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu