OIVALLUS!!!

...ehkä...

Koin tässä vähän aikaa sitten hyvinkin kirkkaa oivalluksen. En oikein tiedä, minne tämän oivalluksen laittaisin näillä keskustelupalstoilla, mutta kokeillaan tänne.

Lueskelen hyvin paljon ja aina tulee jotain mielenkiintoista vastaan aiheesta kuin aiheesta. Vähän aikaa sitten tutustuin välimeren kulttuurien käsitykseen maailmankaikkeuden rakenteesta. Monessa kohtaa tuli vastaan käsitys, joka on ilmeisesti tullut intian kautta kreikkaan ja sieltä taas muihin välimeren maihin, että aurinkokunta on maapallokeskeinen( oisko geosentrinen?) ja että sitä kiertää 7 taivaankappaletta, planeettoja nekin. Monissa muissakin kulttuureissa on ilmaisuja näistä seitsemästä taivaankappaleesta, mutta se minua kiehtoo eniten, että miten esim. kreikkalaiset tiesivät muista planeetoista? Kysymys saattaa tuntua sekopäiseltä, mutta tietääkseni siihen aikaan ei ollut mitään mainittavaa optiikkaa, ensimmäiset linssitkin kehitettiin arabiassa vasta 800-luvulla. Olin siis yhtenä iltana kaverini pihalla ja tällainen ajatus heräsi meidän mielessämme. Katsoin tähtiä ja kysyin kaveriltani, että mikäs tähti tuo on ja hän siihen:" Ei se ole tähti, se on planeetta." Ihmettelin, että mistä huomaa eron? Hän sanoi, että väri on hieman erillainen. Joten tästä heräsi kysymys: Miten voit tietää n. 2500-3000 vuotta sitten muista planeetoista, eritoten 7:stä????? Vaikka väri olisikin erillainen, niin korkeintaan heräisi sellainen ajatus, että se on erillainen tähti, eikä iso kivimöhkäleplaneetta. Monia muitakin tapauksia on... Talmudissa on Abrahamista kertomus miten hän päättelee kuunvalon olevan heijastunutta valoa auringosta, sama tarina on heijastettu koraaniin. Augustinuskin kirjoittaa samasta aiheesta. Onko kellään kommentteja asiasta??? Olisi hauskaa kuulla jonkun mielipidettä, joka on tutustunut oikein kunnolla välimeren tähtitieteeseen ja sen kehitykseen.

2

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilman optiikkaakin voi tulkita tähtiä monella tavalla. Ensimmäinen, luonnollinen havainto on oppia tuntemaan (ja siis myös nimetä) taivaankannen kiinteiden tähtikuvioden hahmot. Seuraava vaihe olisi huomata näihin kiinteisiin kuvioihin kuulumattomat ilmiöt, lähinnä planeetat ja kuu (siis yötaivaalla), joiden paikka kuvioissa vaihtelee. Tältä pohjalta planeetat on helppo erottaa. Ei tarvitse edes sovelta paljon sitä faktaa, että koska planeettojen valo on usein vakaampaa kuin kiintotähdillä.

      Se että kuun valo on heijastunutta auringon valoa ei ole ihmeellinen teoria, kun näkee nämä molemmat taivaankappaleet esim uudenkuun aikaan iltataivaalla. Silloin juuri kuun auringonpuoleinen lohko on valaistu. Mitäs sitä muuta tarvitsisi olettaa.

    • Aurinko, Kuu ja viisi paljain silmin näkyvää planeettaa; Merkurius, Venus, Mars, Jupiter ja Saturnus. Loput planeetat löydettiin paljon antiikin aikoja myöhemmin, lähinnä toisten planeettojen ratoja tarkkailemalla. (Jos planeetta ei ole siinä, missä pitäisi, siihen vaikuttaa tuntematon voima. Laskettiin mahdollisen tuntemattoman kappaleen koko ja paikka häiriön perusteella ja alettiin tähyillä taivasta todennäköisestä suunnasta.)

      Antiikin aikaan ei varsinaisesti tiedetty, että planeetat olivat kivipalloja (eivätkä ne olekaan, suurimmat koostuvat kaasusta ja nesteestä). Niitä pidettiin lähinnä jumalina, sana "planeetta" tarkoittaa vaeltajaa. Jumaluuspuolesta katso tätä:

      http://www.ursa.fi/yhd/komeetta/castren.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      132
      3144
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2981
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1936
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1579
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1427
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      984
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      968
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      11
      890
    Aihe