OIVALLUS

...ehkä...

Koin tässä vähän aikaa sitten hyvinkin kirkkaan oivalluksen. En oikein tiedä, minne tämän oivalluksen laittaisin näillä keskustelupalstoilla, mutta kokeillaan tänne.

Lueskelen hyvin paljon ja aina tulee jotain mielenkiintoista vastaan aiheesta kuin aiheesta. Vähän aikaa sitten tutustuin välimeren kulttuurien käsitykseen maailmankaikkeuden rakenteesta. Monessa kohtaa tuli vastaan käsitys, joka on ilmeisesti tullut intian kautta kreikkaan ja sieltä taas muihin välimeren maihin, että aurinkokunta on maapallokeskeinen( oisko geosentrinen?) ja että sitä kiertää 7 taivaankappaletta, planeettoja nekin. Monissa muissakin kulttuureissa on ilmaisuja näistä seitsemästä taivaankappaleesta, mutta se minua kiehtoo eniten, että miten esim. kreikkalaiset tiesivät muista planeetoista? Kysymys saattaa tuntua sekopäiseltä, mutta tietääkseni siihen aikaan ei ollut mitään mainittavaa optiikkaa, ensimmäiset linssitkin kehitettiin arabiassa vasta 800-luvulla. Olin siis yhtenä iltana kaverini pihalla ja tällainen ajatus heräsi meidän mielessämme. Katsoin tähtiä ja kysyin kaveriltani, että mikäs tähti tuo on ja hän siihen:" Ei se ole tähti, se on planeetta." Ihmettelin, että mistä huomaa eron? Hän sanoi, että väri on hieman erillainen. Joten tästä heräsi kysymys: Miten voit tietää n. 2500-3000 vuotta sitten muista planeetoista, eritoten 7:stä????? Vaikka väri olisikin erillainen, niin korkeintaan heräisi sellainen ajatus, että se on erillainen tähti, eikä iso kivimöhkäleplaneetta. Monia muitakin tapauksia on... Talmudissa on Abrahamista kertomus miten hän päättelee kuunvalon olevan heijastunutta valoa auringosta, sama tarina on heijastettu koraaniin. Augustinuskin kirjoittaa samasta aiheesta. Onko kellään kommentteja asiasta??? Olisi hauskaa kuulla jonkun mielipidettä, joka on tutustunut oikein kunnolla välimeren tähtitieteeseen ja sen kehitykseen.

2

754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...ehkä...

      Hups! Tuli kahteen kertaan.

    • Taivas oli tärkeä asia muinaisissa sivistyksissä, koska sen uskottiin olevan joko jumalten asuinsija ja/tai heijastavan ja ennustavan maanpäällisiä asioita.

      Päätoimisia astronomeja ja astrologeja toimi Egyptissä, Mesopotamiassa, Kiinassa, Kreikassa ja Intiassa tuhansia vuosia sitten. Nämä tyypit eivät olleet mitään turhia vesseleitä, vaan havainnoijia ja matemaatikkoja, joilta ei taatusti planeettojen l. 'kiertotähtien' ero tavallisiin tähtiin jäänyt huomaamatta. Planeettojen radat laskettiin ja niiden sijainnit pystyttiin ennustamaan hämmästyttävän tarkasti jo muinoin. Kiinalaiset laskivat Jupiterin kiertoajan Auringon ympäri jo 4000 vuotta sitten.

      Kreikassa puhuttiin seitsemästä planeetasta, koska geosentrisessä järjestelmässä Kuu ja Aurinko laskettiin planeetoiksi. Spekulaatioita, että maailmankaikkeus onkin aurinkokeskeinen oli Intiassa jo vajaat kolmetuhatta vuotta sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      235
      5906
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4739
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      81
      3558
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      248
      3019
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2759
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      180
      2241
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      261
      1699
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1215
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1138
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      1126
    Aihe