Vuonankaalia?

Osaako joku kertoa, milloin vuonankaalia pitäisi olla kaupoissa? Eli mikä sen sesonkiaika mahtaa olla? Nykyään en ole sitä enää paikallisista ruokakaupoista bongannut. Kasvatetaanko sitä Suomessa vai onko tuontitavaraa?
1173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kasvatetaan Suomessa ja tuodaan ulkomailta. Kun ostaa siemeniä, satoa saa loppu syksystä aina lumen tuloon saakka. Ainakin Lidl myy ympäri vuoden (tuontina).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mistä ja milloin? kirjoitti:

Osaako joku kertoa, milloin vuonankaalia pitäisi olla kaupoissa? Eli mikä sen sesonkiaika mahtaa olla? Nykyään en ole sitä enää paikallisista ruokakaupoista bongannut. Kasvatetaanko sitä Suomessa vai onko tuontitavaraa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu