Pohjois-suomi joutuu jossakin vaiheessa valitsemaan porotalouden tai matkailun.
Porot elättää verta imeviä eläimiä, jotka vähentää matkailua.
Porot elättää verta imeviä eläimiä, jotka vähentää matkailua.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllähän Pohjois-suomeen mahtuu kumpikin ala. Puolet ulkomaalaisista turisteista haluavat nähdä juuri poroja ja vierailla poronhoitialueilla, puolet taas haluavat vain olla ja oleskella. Porotalous ja matkailu ovat molemmat yhtä tärkeitä elinkeinoja Pohjois-suomen ihmisille. Ja porot eivät ole ainoita, mitkä hyttysiä houkuttaa. Kyllä niitä itikoita syntyy yhtä paljon, oli poroja tai ei.
Hyvin sopii poronhoito ja matkailu lappiin. Turistithan oikein ihailevat poroja ja varsinkin lasten innostus on valtava, kun he hoksaavat, että joulupukin poro (Rudolf the red nosed reindeer) joutuukin pataan porisemaan.
Ihmettelen vain mikä erioikeus poroilla on laiduntaa ihmisten metsissä ja pihoilla? Eikö porotaloutta voisi kehittää siten, että porot pysyisivät aidatuilla alueilla taikka pihattonavetoissa omilla kotipihoillaan? Näin jänkäjoonaksille jäisi myös enemmän aikaa kulkea nyhtämässä heinää ja jäkälää poroille sinne pihattoon.
Katselin tvstä vanhaa dokumenttia kuinka poromiehet ajelivat päämärättömästi pitkin jänkiä porojen perässä. Eihän tällainen ole kestävää kehitystä? Nyt olisi jo aika kehittää poroelinkeinoa nykyaikaiseen suuntaan.
Eiköhän EUnkin olisi jo aika puuttua asiaan!