onko se edes mahdollista, että ihminen on kahta äärimmäistä vastakkaisuutta samanaikaisesti?
Miten on selitettävissä
tai..
6365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
että suurin kauneus löytyy äärimmäisistä vastakkaisuuksista. Siksi se on äärimmäisen mielenkiintoista.
Kukaan tai mikään ei voi olla äärimmäisiä vastakohtia samanaikaisesti.
Tietenkin kykenemme luomaan mieleemme oman fantasiamaailman jossa tuo olisi mahdollista, mutta se ei täyttäisi logiikan kriteereitä.
ihminen kokee jotain hyvin järkyttävää, mutta pystyy silti säilyttämään tyyneytensä. Mitäs siihen sanot?
ihminen ole samaan aikaan järkyttynyt ja tyyni, vaan tuolloin hän on vain ja ainoastaan tyyni. Hän ei siis ole kahta asiaa samanaikaisesti. Sanoissasi tapahtumaan reagoiminen ei vastaa yleisiä odotuksia.
( Olisin voinut kommentoida tuohon enemmänkin, jos pääkopassani ei pätkisi tällä hetkellä näin pahasti. )
ihminen on pakostikin myös järkyttynyt, jos kohtaa jotain järkyttävää.
tapahtumat vastaan sellaisina kuin ne ovat, mutta voimme vaikuttaa niiden reaktioihin meitä kohtaan ajatusmaailmallamme.