keRTOKAA

rOhO

Mistä löytyy vastakaarijousen valmistus ohjeita?

5

2572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjastosta

      Kyseinen opus on Arma Fennica 4 - Suuri jousikirja

      Löytyy paikalliskirjaston tietokirjaosastolta ihan varmasti. Ellei löydy niin se maksaa ja sen voi tilata täältä.

      http://www.armafennica.fi/index.php?action=products&show_type=0&sort_type=0&dir_type=0



      Tässä sivun tarjoama kuvaus:

      "Arma Fennica 4 Suuri Jousikirja

      Suuri Jousikirja on jousiaseiden, -ammunnan ja jousimetsästyksen suomalainen perusteos. Kirjassa on esitelty havainnollisesti jousiammunnan tekniikka, jouset, nuolet, nuolen käyttäytyminen, jousen ja nuolen rakennusohjeet, jousiammunnan varusteet, jousimetsästyskertomuksia, Suomen jousiammunnan historiaa ym. Kirjalle on myönnetty Vuoden Urheilukirjojen kunniakirja. Sopii kaikille jousista, jousiammunnasta ja jousimetsästyksestä kiinnostuneille. 202 sivua."

      hinta 44 euroa

    • Kiinnostunut aloittelija

      The Traditional Bowyer's Bible, Volume 1
      by Hamm, Jim.

      Löytyy esimerkiksi Akateemisesta kirjakaupasta. Tai ainakin tilaavat sen sulle.

      Teos on englanninkielinen ja hyvälläkin enkuntaidolla tarvii alussa paljon sanakirjaa avuksi, outoja puulajeja, tekniikoita jne.

      Vaan ei ole mikään mahdoton teos. Ite oon sen lukenut kannesta kanteen pariinkin kertaan, hyviä ohjeita ja paljon. Ei tosin vastakaarijousesta sinänsä, mutta periaatteessa se valmistetaan samalla lailla kuin myötäkaarinenkin.

      Ero on vain se, että jousen päät taivutetaan vedellä ja kuumuudella toiseen suuntaan. Tämän selvitin niinkin mielenkiintoisesta paikasta kuin Mongolian suurlähetystöstä. Tai he selvittivät mistä selvittivätkin. Mukavia heppuja vaikka homma kestikin.

      Tsekkaa viestini ylempää, pitäiskö perustaa joku oma kerho, foorumi tms. jousien rakentelijoille?

      • opaskirja

        Paras on Veikko Virran kirjoittama kirja jousen valmistamisesta.


      • r. hood
        opaskirja kirjoitti:

        Paras on Veikko Virran kirjoittama kirja jousen valmistamisesta.

        minuulekin tuo veikko virran kirja on paras, joskin ainoa, mitä olen lukenut..
        sen pohjalta olen yhden puu/lasikuitujousen valmistanut.. tosin aihion vasta, projekti jäi jäihin, mutta nyt ois tarkotus tehä loppuun..

        hyvä ja selkeä kirja kieltämättä. kirjastosta saa lainaks.


      • r. hood

        tuollanen foorumi on jo olemassa, ite oon sitä vähän lukenut.. nyt laiskottaa sen verran etten jaksa suoraa linkkiä ettiä teille, mutta oisko se peräti perinnejousi.fi
        jokatapauksessa googlesta löytyy vaivatta.

        jos joku harrastaa ammuntaa ja jousien rakentelua, eikä tiedä tota foorumia, niin EHDOTTOMASTI suosittelen tuonne hakeutumaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7073
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      116
      6198
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      18
      3481
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe