suomeksi kääntäen tuo "tårta på tårta" ?
Mikä on sanonnan historia ?
Minulla on kyllä tietyt aavistukset,kun hååkaneista on kyse.
Torttua tortulla,vai miten se
9
8366
Vastaukset
- Jäbä 26
???
- Humble Opinion
Ruotsi on kaikkea muuta kuin äidinkieleni, mutta luulenpa ruotsalaisten tarkoittavan tortullaan (tårtallaan) lähinnä sellaista baakkelsia, jota me kutsuisimme (täyte)kakuksi:
http://images.google.com/images?q=tårta
Täytynee olle ekstravagantin hyperbolinen kondiittori läntätäkseen pinoon niinkin redundanttisia leipomuksia! - är tårta
"Tårta på tårta är är vardagsbenämningen av tautologi; en överflödig och ofta dum upprepning eller dubblering, inte sällan uppkommen till följd av ett språkligt missförstånd."
Tårta på tårta on puhekielen ilmaisu toistolle; ylitsevuotavalle ja usein tyhmälle toistolle tai kaksinkertaistamiselle, joka ilmenee usein kielellisen väärinkäsityken seurauksena.
"Tårta på tårta kan också vara mer handgripliga dubbleringar; Nja, chokladmjölk till kladdkakan blir lite tårta på tårta.. "
Tårta på tårta voi tarkoittaa myös konkreettisesti tuplaamista; Jaa´ah, maitosulkaa suklaakakun kanssa on vähän kuin tårta på tårta...
http://susning.nu/T%E5rta_p%E5_t%E5rta
Tårta on täytekakku.
Ikinä en ole keksinyt, miten tuo sanottaisiin sujuvasti suomeksi. Olisi kiva kuulla, jos joku on keksinyt. - Lappväärti
”Kun on paikka paikan päällä, niin on euro euron päällä”, tietää ikivanha kansanviisaus (Lappfjärdistä vai Lappajärveltäkö lienee peräisin ja hammasvälskärikö lienee ensimmäinen lausuja ollut miehiään?)
Itse en ole ollut paikan päällä kuulemassa.- kunhan puutun
Minusta tuo sanonta "kun on paikka paikan päällä..." ei taas tarkoita yhtään samaa, vaan viittaa säästämiseen ja moneen kertaan käyttämiseen.
Tårta på tårta -sanontaa en keksinyt suomeksi, enkä kuukkelillakaan löytänyt. Kauheen huumorintajuttomasti tulee vaan sanottua että "liikaa toistoa" Pitäisikin lanseerata tähän hyvä sanonta, vaikka "kahvia kahvilla"
- Herttoniemenranta
Hei HÅÅÅKAN.
Rajoittuuko koulutuksesi ala-aseteelle? - rivo
Tämä on hirvittävän rivoa, torttua ja kaikkea.
- Anonyymi
tårta på tårta =hölyn pölyä
- Anonyymi
tårta på tårta= hölyn pölyä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722719Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,252468Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville422161Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.132006Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1101492- 1671353
- 521032
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28964IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16788Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99781