Ruokia herneestä?

olisko vinkkejä

Kaipailisin reseptejä joihin tulee ihan tavallisia kuivattuja suomalaisia ruokaherneitä, esim. hernepihvit. Voisin soveltaa itsekin mutta maustaminen tuottaa tuskaa joten valmiita ohjeita kaipailen.

Onko kukaan tehnyt hernerouhetta itse ja miten? Meiltäpäin ei noin modernia ruokaa löydy mutta olen ymmärtänyt että se nopeuttaa ruuanlaittoa.

10

3458

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keittiömestari

      hernerouhetta voi mainiosti sekoittaa jugurttiin tai viiliin. Anna vetäytyä muutama tunti jääkaapissa.

      • heittiömestaaja

        SOIJAjugurttiin tai SOIJAviiliin tarkoitin tietysti. Me vegaanithan emme maitotuotteita käytä.
        Anteeksi sekaannus!


    • idea

      minulla ei valitettavasti ole näihin ohjeita, mutta eiköhän netistä löydy.

      hernekeitto
      hernemuussi
      erilaiset salaatit (herneitä, vihreitä papuja, minttua ja sitruuna-öljy kastike on tosi hyvää!)
      lisäkkeenä yrttiöljyn kanssa
      curry (herneitä ja perunoita)

    • alkup.

      Pitääpä alkaa googlettamaan reseptejä näihin vinkkeihin.

    • Piia

      Oletko kokeillut keittokirjaa nimeltä Härkäpapua sarvista? Siihen on koottu suomalaisista raaka-aineista tehtyjä vegaaniruokia, ja myös herneitä käytetään paljon.

      Lisään itse herneitä moniin ruokiin proteiinia sisältäväksi lisukkeeksi, esim. keittoihin, mutta on otettava huomioon niiden pitkähkö kypsymisaika. Hernerouhetta on helpompi käyttää, kun se kypsyy paljon vauhdikkaammin. Rouhetta voi lisätä taikinoihin, piirakantäytteisiin, pataruokiin jne.

      Hernerouhetta ei liene käsitelty sen kummemmin kuin että herneet on murskattu, joten voisin kuvitella, että sitä on helppo tehdä itsekin.

      Maustamisessa herneille toimii aika hyvin sama kuin pavuillekin: herneitä ja papuja keitettäessä keitinveteen lisätään heti alussa sipuli, johon on pistetty neilikoita. Neilikkasipuli antaa makua koko keittämisen ajan.

      Kasvisruokien takuuaromivahvenne on merisuolan ja sokerin lisääminen, mikä parantaa myös herneruokien makua. Monet pitävät myös piparjuuren antamasta säväyksestä hernekeitolle (maku muistuttaa sinappia, mutta on raikkaampi).

      • teko-ohje

        löytyy myös tuosta Härkäpapua sarvista -kirjasta.


    • hernepataa
      • linsseistä lisää

    • yrttejä kehiin

      Pavut ja herneet:
      basilika, kynteli, timjami, rakuuna, rosmariini

    Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3843
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      0
      3290
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      79
      3262
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      3045
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      163
      2801
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      2667
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2329
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      4
      1990
    9. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1758
    10. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1677
    Aihe