Onko kaalikääryleet perinneruokaa?
Mikä kävisi lisukkeeksi? Entä jälkiruuaksi?Voisiko tarjota mustikkakukkoa?
Mikä kävisi lisukkeeksi? Entä jälkiruuaksi?Voisiko tarjota mustikkakukkoa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaikka äkkiä niin luulisi. Niiden historia vääntyy välimerenmaihin (yleisesti dolmas , Turkissa lahana dolmas), josta ne ovat aikojen saatossa kulkeutuneet venäjän ja ruotsinkin kautta Suomeen. Kaalikääryleiden kera sopii keitetyt perunat ja kermalla parannettu ruskeakastike, lisänä puolukkahilloa ja maustekurkkua. Jälkiruokana voi varsin hyvin tarjota vaikka mustikkakukkoa tai piirakkaa.
uunissa paistettuja (kääryleet ja kukko), joten en tarjoaisi samalla aterialla. Vaikkakin kukko (mistä tahansa marjasta) hyvää onkin.
Kääryleiden kanssa kannattaa kokeilla myös kermaviilikastiketta, maustettuna puolukalla tai omenaraasteella. On raikas kastike.
Jos tarjoat uunissa paistettua pääruokaa, tarkoittaako se mielestäsi sitä, ettei kahvin kanssa voi tarjota pullaa tai piirakkaa, sillä nekin ovat uunituotteita. Melko ahtaat puitteet sinulla. Kastikkeesi on varmasti raikas, mutta ei millään muotoa perinteinen.
kanssa ihan miten vaan, mutta jälkiruuaksi...mulle noi ainakin on kaksi eri asiaa...
Tuli vaan mieleeni tuo kastike, kun eihän ne kääryleetkään perinneruokaa ole....
Pyydän nöyrimmästi anteeksi, jos loukkasin.
Kääryleet on tehty, hyviä tuli. Ja lisukkeena oli vain pieniä uusia perunoita ja puolukkasurvosta.
Jälkkäriksi kahveet ja jätskiä. Kun ei ollut vielä mustikoita, että olisi kokeillut kukkoa.
Riittävästi jauhelihaa sisuksiin ja rasvaa,niin jopa on onnellista ottaa päiväunet aterian päälle.